czytanie_3To już dziewiąty raz w Publicznej Szkole Podstawowej w Pokrzywnicy odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Niestety, podobnie jak w zeszłym roku, impreza odbyła się bez gości. Uczestnikami byli uczniowie klas 7 i 8. Spotkanie zainaugurowała pani dyrektor Beata Młynarczyk, która przeczytała pierwszą scenę  dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Właśnie ten utwór jest czytany w całej Polsce podczas dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Dramat Zapolskiej to tekst,  który piętnuje obłudę i zakłamanie. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i oznacza postawę charakteryzującą się podwójną moralnością, z których jedna odkrywana jest tylko wobec siebie i najbliższych a druga, ukazywana wobec reszty ludzi i całego świata. Mam nadzieję, że przyszłoroczna edycja akcji odbędzie się z udziałem gości, nauczycieli i  uczniów.

czytanie_14 września 2020 r. w PSP w Pokrzywnicy  czworo uczniów klasy 8 przeczytało i nagrało fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”.  Goplaną była Natalia Nosol, Chochlikiem Dawid Pietrasz, Skierką Wiktoria Hampf, Grabcem Grazian Mainka. W naszej szkole akcja ta odbyła się po raz ósmy, lecz w związku z pandemią covid-19 i odmiennymi zasadami organizowania imprez,  nie mogliśmy się spotkać. Jako szkolny  koordynator tej akcji zachęcam uczniów klas starszych do przeczytania utworu, gdyż jest to lektura obowiązkowa klasy 8. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w szerokim gronie, a nasza szkoła będzie  kontynuować dobrą tradycję Narodowego Czytania.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lektury można pobrać - TUTAJ

Adaptacja "Przedwiośnia"

Adaptacja powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie autorstwa Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego:

Kliknij i Pobierz

Tekst "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego na podstawie opracowania Leona Płoszewskiego.

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz (stanislaw_wyspianski_wesele_tekst_na_strone_na_podst._leona_ploszewskiego.doc)Wesele0 Kb
Więcej artykułów…