Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lektury można pobrać - TUTAJ

Adaptacja "Przedwiośnia"

Adaptacja powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie autorstwa Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego:

Kliknij i Pobierz

Tekst "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego na podstawie opracowania Leona Płoszewskiego.

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz (stanislaw_wyspianski_wesele_tekst_na_strone_na_podst._leona_ploszewskiego.doc)Wesele0 Kb

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Specjalnie na tegoroczną akcję została przygotowana adaptacja „Lalki”. Poszczególne rozdziały, z których każdy stanowi oddzielną opowieść. Poniżej, do pobrania, adaptacja powieści „Lalka” Bolesława Prusa w odcinkach (opracowana na podstawie wydania „Książka i Wiedza”, Warszawa 1949). Autorem adaptacji jest Bronisław Maj - literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.