Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
28 listopada 2022
Imieniny obchodzą
Gościrad, Grzegorz, Jakub, Lesław, Lesława, Rufin, Zdzisław
Do końca roku zostało
34 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2749
mod_vvisit_counterWczoraj3209
mod_vvisit_counterW tygodniu2749
mod_vvisit_counterW miesiącu87911
mod_vvisit_counterOgółem6313262

Twoje IP: 44.197.108.169
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

Upieczony w piekarni, pachnący i świeży.
Zawsze podczas śniadania, na deseczce leży.
Mama go pokroi, masłem posmaruje
i pyszne kanapki z niego przygotuje.

chleb_15Okrągły, podłużny, z chrupiącą skórką albo w formie płaskiego placka. Chleb niejedną ma formę i doczekał się nawet swojego święta. 16 października został w 1997 roku ogłoszony Światowym Dniem Chleba. To najlepsza okazja, żeby przyjrzeć się jego historii. Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości, uwielbiają go zarówno dzieci jak i dorośli. Światowy Dzień Chleba ustanowiony został przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Chleb jest jedzony na całym świecie. Choć jego skład w różnych zakątkach jest podobny, to wyglądem może znacznie się różnić. Był z nami „od zawsze”, więc rzadko zastanawiamy się skąd pochodzi. Światowy Dzień Chleba to moment, kiedy warto przyjrzeć się jego dziejom. Ta  opowieść rozpoczyna się około 10 tysięcy lat p.n.e. Na początku swojej kariery chleb nie przypominał bochenków jakie dziś znamy.Przypominał ugotowaną pastę, będącą kombinacją ziaren różnych zbóż (pszenicy, prosa, jęczmienia, żyta) oraz wody. Z czasem zmniejszano jej ilość, co pozwoliło uzyskać płaskie i dość twarde placki. Około VI w. p.n.e. powstał pierwszy zakwas, który spulchniał ciasto. Okazało się, że pulchniejsze ciasto dużo bardziej przypadło wszystkim do gustu. Przez kolejne stulecia chleb był udoskonalany, wypiekany z różnych mąk i z różnymi dodatkami i tak to trwa, aż do dnia dzisiejszego. Z okazji tego święta w naszych przedszkolach odbyły się ciekawe zajęcia związane z tym smakowitym prosuktem. Dzieci przypomniały sobie jak powstaje chleb, oglądały film instruktażowy wypieku chleba, rozwiązały zagadki, jednak najbardziej były zadowolone z degustacji różnego rodzaju chlebów.Nie zabrakło również wspólnych zabaw, które sprawiły wiele uśmiechu i radości. Dzieci wykonały również prace plastyczne, które sprawiły im wiele przyjemności

bajki_5Baśnie i bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy dlatego też nasze przedszkola 4 listopada zamieniły się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Tego dnia każda grupa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością baśni i bajek, tych znanych i mniej znanych. Były zagadki, tańce, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.

przytulisko_24 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, zaś 25 października Dzień Kundelka. Uwrażliwiając najmłodszych na potrzeby zwierząt w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy i oddziale w Łężcach przeprowadzono akcję charytatywną na rzecz najbardziej potrzebujących zwierząt. Dziękujemy naszym przedszkolakom i ich rodzicom za okazane serce, pomoc i zaangażowanie w akcję. Zebrane kocie i psie przysmaki przekazano jak co roku do zaprzyjaźnionego Przytuliska dla zwierząt w Dębowej.

swiatlo_4Pielęgnując tradycję związaną z obrzędami Wszystkich Świętych dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach pod koniec października 2022 roku odwiedziły pobliski cmentarz, zapaliły znicze na grobach i odmówiły modlitwę w intencji zmarłych. Czas ten był okazją do zadumy i refleksji. Wspomnieliśmy tych, którzy odeszli i daliśmy dowód, że pamięć o nich trwa. Kultywowanie pamięci o zmarłych to dobra lekcja dla naszych dzieci.

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. Nasze przedszkole również obchodziło to nietypowe święto. W ramach obchodów Dnia Drzewa przedszkolaki przypomniały sobie gatunki drzew, oraz poznały znaczenie drzewa w życiu człowieka i zwierząt. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne, a podczas spaceru, zwracaliśmy szczególną uwagę na te niezwykłe rośliny.

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa.

Nasze przedszkole również obchodziło to nietypowe święto. W ramach obchodów Dnia Drzewa przedszkolaki przypomniały sobie gatunki drzew, oraz poznały znaczenie drzewa w życiu człowieka i zwierząt. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne, a podczas spaceru, zwracaliśmy szczególną uwagę na te niezwykłe rośliny.

pasowanie_2I nadszedł wreszcie ten najważniejszy dzień dla każdego przedszkolaka. Dnia 17 października 2022 roku w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy z oddziałem w Łężcach odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka, średniaka i starszaka. W obecności zaproszonych gości przedszkolaki z Łężec w jesiennej scenerii przedstawiły bogaty program artystyczny, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i językowe. Po części artystycznej dzieci  złożyły przysięgę, a pani dyrektor Beata Młynarczyk magicznym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało dyplom oraz miły upominek. Na pewno był  to niezapomniany czas, pełen emocji i miłych wrażeń. Troskliwe mamy w nagrodę za wielki wysiłek dzieci przygotowały słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy rodzicom za wszelką pomoc przy przygotowaniu tej uroczystości.

pasowanie_412 października w naszym Przedszkolu w Pokrzywnicy odbyła się bardzo ważna uroczystość zarówno dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do przedszkola, ale również dla tych starszych przedszkolaków. Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności- były wierszyki, piosenki i tańce. Zaprezentowane przez dzieci umiejętności dały dowód na to, jak dużo już potrafią. Nasi mali artyści zasłużyli na gromkie brawa i szczere gratulacje! Po części artystycznej, dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Po złożonej obietnicy, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka, średniaka i starszaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oraz prezenty. W tym roku nasze przedszkolaki dzięki sponsorom i radzie rodziców dostały nowe stroje i materiał na tło. Bardzo dziękujemy sponsorom:

-K&K Hydrobud Sp. z o.o.

-UNISYSTEM Sp. z o.o.

-P.P.H.U. KLEMAR Damian Łaskarzewski

Więcej artykułów…