Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Sobota
23 października 2021
Imieniny obchodzą
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan, Marlena, Odilla, Roman, Seweryn, Teodor, Włościsław
Do końca roku zostało
70 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2692
mod_vvisit_counterWczoraj2720
mod_vvisit_counterW tygodniu16129
mod_vvisit_counterW miesiącu61689
mod_vvisit_counterOgółem4957706

Twoje IP: 3.234.211.61
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

rece_6Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Ważne jest, aby wiedzieć jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami szczególnie w dobie pandemii. Z naszymi przedszkolakami poruszyliśmy ten ważny temat. Uświadomiliśmy sobie, że każdego dnia dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite bakterie. Nie widzimy ich gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie są groźne. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk, które zajmie kilkanaście sekund - to wystarczy, by usunąć około 90% bakterii z ich powierzchni. Wykonywaliśmy doświadczenia z „brudem” , omawialiśmy schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę i umiejętności oraz obiecały, że ich ręce będą zawsze czyste.

Czyste ręce mamy i o zdrowie swoje dbamy!

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Ważne jest, aby wiedzieć jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami szczególnie w dobie pandemii.

Z naszymi przedszkolakami poruszyliśmy ten ważny temat. Uświadomiliśmy sobie, że każdego dnia dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite bakterie. Nie widzimy ich gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie są groźne. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk, które zajmie kilkanaście sekund - to wystarczy, by usunąć około 90% bakterii z ich powierzchni.

Wykonywaliśmy doświadczenia z „brudem” , omawialiśmy schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce.

Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę i umiejętności oraz obiecały, że ich ręce będą zawsze czyste.

jablka_328 września 2021 roku w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy oraz oddziale w Łężcach zorganizowano Dzień Jabłka. W tym dniu przedszkolaki poznawały jabłka i ich odmiany, chętnie też rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak tego owocu. Dodatkowo dzieci wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek. Tego dnia dominowały zabawy związane z jabłkiem. Nasze wystawy prac plastycznych zamieniły się w kolorowe sady, na których królowały oczywiście jabłuszka.  Podsumowanie dnia było wyjątkowe – dzieci smakowały jabłka z różnych odmian oraz przygotowały przy użyciu sokowirówki zdrowy sok i wypiły go ze smakiem . Głównym celem tego dnia było zachęcanie przedszkolaków do spożywania owoców i to pod różnymi postaciami.

bezpieczny_1„Bezpieczeństwo w domu, przedszkolu i na ulicy” to jedno z wielu zadań, realizowanych przez naszą placówkę. To również zadanie wpisane w plan działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Szczególnie teraz, kiedy rozpoczął się nowy rok przedszkolny taka tematyka jest bardzo istotna. Dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, które miały na celu:

 

  • uczyć bezpiecznych zachowań w czasie pobytu w domu, przedszkolu, ogrodzie, na placu zabaw i na ulicy,
  • ćwiczyć pożądane nawyki i odruchy w sytuacji zagrożenia,
  • kształtować umiejętności bezpiecznego i kulturalnego zachowania się dziecka na drodze i w środkach komunikacji publicznej,
  • przybliżyć podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach,
  • przygotować do pomocy w sytuacjach problemowych,
  • uświadomić, że każdy z nas jest inny i ma własną odrębność,
  • uzmysłowić negatywne konsekwencje związane z korzystania z Internetu,
  • uczyć zasad higieny, wypracować dobre i trwałe nawyki higieniczne.

 

Rozpoczęte działania edukacyjne o bezpieczeństwie, będą kontynuowane w ciągu całego roku przedszkolnego.

W roku szkolnym 2020/2021 realizowano Plan Pracy Przedszkola Promującego Zdrowiez zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiem procedur wewnętrznych placówki opracowanych według wytycznych MEiN i GIS. Spacery ograniczono do terenu placówki, a dzieci zapoznano ze znakami drogowymi i zasadami bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym wykorzystując dostępne w placówce narzędzia multimedialne, np. dywan interaktywny, tablica multimedialna z rzutnikiem.Dzieci zapoznano również z zasadami bezpiecznej zabawy i numerami alarmowymi (m.in. obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112) . W II semestrze udało się zorganizować spotkanie z policjantem oraz kilka z pielęgniarką szkolną. Część dzieci wymaga pomocy psychologiczno – pedagogicznej. 
W minionym roku szkolnym nie udało się zorganizować żadnego spotkania ze specjalistami w formie prelekcji. W zakładce „Promocja Zdrowia” na stronie internetowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pokrzywnicy na bieżąco umieszczano artykuły wraz ze zdjęciami dokumentujące zdrową aktywność dzieci, były to m.in.: obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień, Dnia Dyni, Światowego Dnia Chleba, Dzień Bez Skarpetek przypominający o zdrowiu stóp, Dzień Mycia Rąk, Światowy Dzień Zwierząt, Święto Drzewa, Dzień Jabłka czy przygotowanie zdrowego śniadania w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Śniadanie daje moc”, obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, Światowy Dzień Dentysty). Zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia, uczyły się  rozpoznawania warzyw i owoców, wiedzy o witaminowym świecie. Oprócz zdrowia fizycznego dbano także o zdrowie psychiczne najmłodszych organizując liczne święta okazjonalne według planu pracy przedszkola i dodatkowe akcje w przedszkolu, które miały na celu rozwijać talenty dzieci i ich zainteresowania, poszerzyć horyzonty wiedzy, inspirując czymś nowym i ciekawym (np. „Pomalujmy nasz świat od nowa”, Światowy Dzień Oceanów, Dzień Ślimaka, Dzień Samolotów z Papieru, Dzieci brały udział w warsztatach programowania z udziałem Photonów, zorganizowanych przez przedstawicieli Agencji Szkolno – Przedszkolnej LUPUS. Dbały o bezpieczeństwo, ekologię i równowagę w ekosystemie (Światowy Dzień Ziemi, Światowy Dzień Pszczół, Dzień Kominiarza, Dzień Strażaka, dokarmianie ptaków zimą, zbiorka karmy dla potrzebujących zwierząt). Brały chętnieudział w akcjach charytatywnych wspierając potrzebujących (Ogólnopolska Akcja „Góra Grosza”, Akcja pomocy „Rodakom na Kresach”)  oraz uczyły się bycia tolerancyjnymi wobec rówieśników chorych na autyzm, z zespołem Downa.

skarpetka_421.03.2021r w czasie zajęć dodatkowych „Zakoduj swój świat” uczniowie klas I- III rozmawiali o Światowym Dniu Zespołu Downa. Dzieci oglądały prezentację mówiącą o dodatkowej parze chromosomów, o problemach zdrowotnych, z jakimi mogą zmagać się osoby posiadające ten dodatkowy chromosom. Uczniowie dyskutowali o sposobach zachowanie się w towarzystwie takich osób, sposobów spędzania wspólnie czasu. Na zakończenie uczniowie stwierdzili, że pomimo różnic, każdy człowiek potrzebuje akceptacji, tolerancji i  wsparcia. Symbolem wsparcia są kolorowe skarpetki. Uczniowie wykorzystując wirtualną matę do kodowania, zaprojektowali kolorowe skarpetki.

Jednym z zadań ujętych w naszym szkolnym programie Promocji Zdrowia jest Dzień Skakanki.  Uczniowie klas I – III zapoznali się z informacjami zawieszonym na gazetce szkolnej mówiącymi o pochodzeniu skakanki, sposobach jej wykorzystania. Uczniowie klasy III poznali teorię i przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Początkowo skoki były nieporadne, jednak wraz z treningami technika uległa znacznej poprawie. Dzieciom najbardziej spodobała się forma wykorzystania długiego sznura. Uczniowie w kilka osób potrafili skakać przez kręcony sznur.  Ogromną radość wywoływało także przeciąganie liny. Każda forma ruchu jest niezwykle ważna i wpływa pozytywnie na młode organizmy. Wraz z nadejściem wiosny różnorodność wykorzystania skakanki  będzie prezentowana na świeżym powietrzu – na boisku szkolnym.

Szczotko, szczotko hej szczoteczko ooo

Zabawimy się w kółeczko ooo

W prawo, w lewo, w lewo, w prawo ooo

Kręć szczoteczko, kręć się żwawo ooo

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!” (Fasolki)

dentysta_55 marca w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy z oddziałem w Łężcach obchodziliśmy Światowy Dzień Dentysty. Dzieci dowiedziały się kim jest dentysta, dlaczego warto go odwiedzać oraz czym różnią się zęby mleczne od zębów stałych. Przedszkolaki przypomniały sobie również, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jakie produkty należy spożywać, aby wzmocnić zęby. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne , a podczas zabaw towarzyszyła nam dobrze znana wszystkim piosenka „Myj zęby” zespołu Fasolki.

alarm_5Wszyscy wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo, ale również umiejętność szybkiego, sprawnego wezwania pomocy. W czwartek 11 lutego przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału zamiejscowego w Łężcach obchodziły Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Przedszkolaki dowiedziały się, że jeden europejski numer alarmowy został wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy.  Ponadto dzieci poznały numery alarmowe na policję, straż pożarną oraz na pogotowie. Nie zabrakło też rozmów na temat właściwego sposobu powiadamiania służb ratunkowych o istniejących zagrożeniach. Zajęcia te dostarczyły dzieciom dużo radości jednocześnie ucząc w jaki sposób zachować się w trudnej sytuacji. Przedszkolaki na pewno zapamiętają ten ważny numer.

W roku szkolnym 2020/2021 promocja zdrowia nabrała nowego znaczenia. W związku z sytuacją sanitarno – epidemiczną związaną z COVID 19 szczególny nacisk położono na dbanie o zdrowie psychiczne dzieci i zapewnienie im tzw. „normlaności” w życiu przedszkolnym. Oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiem opracowanych procedur wewnętrznych placówki według wytycznych MEN i GIS. Plan pracy Przedszkola Promującego Zdrowie opracowano na cały rok przedszkolny. Ze względu na wprowadzone obostrzenia w I semestrze roku szkolnego 2020/2021 nie udało się jedynie zrealizować spotkań ze specjalistami z zewnątrz, takimi jak np.: policjanci czy pielęgniarka. Ponieważ spacery ograniczono do terenu placówki, dzieci nie zapoznano ze znakami drogowymi znajdującymi się na terenie wioski. Placówka dysponuje jednak interaktywnym dywanem, który w znakomity sposób został wykorzystany do omówienia tego tematu. W ramach bezpieczeństwa w przedszkolu, w domu i na ulicy dzieci zapoznano również z bezpiecznymi zabawami i numerami alarmowymi.

Więcej…

dziel_21Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy przystąpili w tym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu „Dziel się uśmiechem”, który organizowany jest przez producenta bezcukrowej gumy Orbit® – firmę Mars Polska – oraz Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Uczniowie na zajęciach edukacyjnych poznali cztery kroki dbania o zęby – mycie, czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, żucie gumy oraz wizyty w gabinecie dentystycznym. Przeprowadzili również eksperyment, ukazujący wpływ kwasu na szkliwo naszych zębów. Wykonali piękne prace plastyczne. Ponadto omówili zasady zdrowego żywienia, dowiedzieli się, co to są „puste kalorie”, sprawdzali zawartość cukru w różnych napojach. Wykonali również zdrowe kanapki. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali od organizatorów wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów, za które bardzo dziękujemy.

zyczliwy_15Po koniec listopada 2020 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach obchodziły kolejne nietypowe święto, a mianowicie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Celem tego wyjątkowego dnia było uwrażliwienie najmłodszych na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Tego dnia najmłodsi poznali historię Dnia Życzliwości, zapoznali się ze znaczeniem słowa „życzliwość”, rozwiązywali zagadki, częściej używali „magicznych słów”- proszę, przepraszam, dziękuję oraz byli dla siebie mili, życzliwi i okazywali dobro. Na dowód tego starszaki z Pokrzywnicy przygotowały dla maluszków zdrowy sok owocowy, a przedszkolaki z Łężec kwiatki dla swoich rodziców. Symbolem tego dnia była uśmiechnięta buźka oraz strój w kolorze żółtym.

Więcej artykułów…