Z kalendarza

Dzisiaj jest
Środa
26 czerwca 2019
Imieniny obchodzą
Jan, Jeremiasz, Jeremi, Paweł, Zdziwoj
Do końca roku zostało
189 dni

podziel_3 Dnia 23 listopada 2018r w Reńskiej Wsi odbyła się akcja pod hasłem „Podziel się życiem” organizowana przez Urząd Gminy Reńska Wieś we współpracy z Zarządem Gminnym OSP. Wydarzenie to zadedykowane zostało Magdalenie Koszela, 6-letniej mieszkance naszej gminy, która od kilku tygodni zmaga się z ciężką chorobą. W trakcie akcji każdy mógł zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny Dawca Szpiku. Pod Gminny Ośrodek Kultury podstawiony został również autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, w którym była możliwość oddania krwi. Natomiast w sali GOK odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków z terenu gminy prowadzone przez wykwalifikowanych strażaków – ratowników medycznych.

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Samodzielnie wykonały opatrunki przyniesionym ze sobą pluszowym misiom. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy
i znajomością numerów alarmowych.

 

 

Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

 

Kodeks dla rodziców – Pierwsza pomoc przedmedyczna.
Mamo, tato jestem jeszcze mały(a), ale mogę wam pomóc w sytuacji wypadku.
Dlatego też proszę Was o to, abyście:

1. Przygotowali mi listę podstawowych informacji (imię, nazwisko, adres, numery telefonów alarmowych, numery telefonów do Was) i powiesili ją w widocznym miejscu. Pomóżcie mi utrwalić te informacje.
2. Pomogli mi w nabywaniu prawidłowych nawyków: przechodźcie na zielonym świetle, po pasach, myjcie ręce przed każdym posiłkiem, zawsze zapinajcie pasy, nie zbliżajcie się do obcych zwierząt. Patrzę na Was i uczę się od Was.
3. Podczas opatrywania moich ran opisywali mi to, co robicie – dzięki temu zapamiętuję nazwy potrzebnych przedmiotów oraz utrwalam sobie, co należy robić.
4. Nauczyli mnie korzystania z telefonu. Poćwiczmy rozmowę np. ze szpitalem, z policją, żebym wiedział, co wtedy powiedzieć. Niech telefon będzie zawsze w tym samym miejscu.
5. Umieścili podstawową apteczkę w zasięgu moich rąk. Plaster, gaza, bandaż – gdy obetrę sobie kolana, będę już wiedział, gdzie szukać pomocy.
6. Pochowali wszelkie niebezpieczne substancje. Powiedzcie mi, co mogę robić sam (np. przyklejenie plastra), a do czego potrzebuję Waszej pomocy (np. zażywanie lekarstw).
7. Rozmawiali ze mną o ewentualnych skutkach moich zachowań. Same zakazy nie nauczą mnie niczego, bo nie będę wiedział, dlaczego nie mogę/nie powinienem czegoś robić.
8. Zachowali spokój w sytuacji niebezpiecznej. Dzięki temu i ja będę spokojny.
9. Przypominali mi o prawidłowym zachowaniu na boisku, w przedszkolu, w domu. Ja to wiem, ale często zapominam.
10. Co jakiś czas powtarzali ze mną ćwiczenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy, których nauczyłem się w przedszkolu. Dzięki temu nie zapomnę, jak pomóc komuś w sytuacji nagłego wypadku, a i Wy utrwalicie sobie zasady pierwszej pomocy przedmedycznej.

Najnowsze zdjęcia