Z kalendarza

Dzisiaj jest
Czwartek
22 sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy, Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław, Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd
Do końca roku zostało
132 dni

LogowanieObecni na stronie

 • [Bot]
 • [Google]
Teraz online:
 • Gości: 1
 • Robotów: 2

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3812
mod_vvisit_counterWczoraj4048
mod_vvisit_counterW tygodniu16195
mod_vvisit_counterW miesiącu84264
mod_vvisit_counterOgółem2845829

Twoje IP: 3.81.28.94
,

Aktywni Użytkownicy

User Stats
Online : Brak Online
5 ostatnio zalogowanych
administrator Administrator  
2019-06-27 8:49:46
Member Joanna Bęben  
2019-05-19 15:28:58
Member Katarzyna  
2018-11-04 18:41:31
Member TomekPopek21  
2017-04-20 15:44:58
Member radekpopiell  
2016-12-08 19:40:48

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

kanapki_31 kwietnia 2019 roku uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy samodzielnie wykonali kanapki na przerwę śniadaniową na temat: ,,ŚMIESZNE I ZDROWE KANAPKI KOLOROWE. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły potrzebne produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne i zdrowe, ale także śmiesznie i pięknie ozdobione oraz pełne witamin. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem.  W ten sposób dzieci uczyły się  czym jest kultura spożywania posiłków i higiena ich przygotowywania, rozwijali kreatywność i  wyobraźnię. Celem akcji przygotowanej przez Mały Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Teresy Kosydor było kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Wcześniej odbyły się pogadanki o zasadach zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki,  jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie?

 

zabawa_2W przedszkolu ruch jest czymś naturalnym, dzieci w tym wieku nie trzeba namawiać do zabawy, skakania i biegania. Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu mają szczególne znaczenie, ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem dziecka. W naszym Przedszkolu Promującym Zdrowie gimnastyka nigdy nie jest nudna i wszystkie dzieci bardzo chętnie biorą w niej udział. Podczas zajęć ruchowych ćwiczymy nie tylko współpracę między sobą i poznajemy zasady gry zespołowej, ale przede wszystkim rozwijamy motorykę dużą, czyli ogólną sprawność ruchową dzieci. Nasi milusińscy chętnie biegają, skaczą, pokonują tory przeszkód, turlają się i czworakują. Zachęcamy do ćwiczenia z dziećmi na spacerze lub podczas weekendowych porządków. W końcu każdy z nas, dorosłych, ma w sobie coś z dziecka, a nasze przedszkolaki na pewno będą zachwycone, kiedy tata przeskoczy kałużę, a mama, niczym baletnica, przemaszeruje po krawężniku.

zima_6Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu to jedno z ważnych zadań planu Przedszkola Promującego Zdrowie, szczególnie teraz w okresie zimowym. Zima obsypała śniegiem nasz przedszkolny ogród, zapraszając tym samym dzieci przedszkolne do wesołych zabaw na śniegu. Wyjście na świeże powietrze poprzedzone było pogadanką, przypomniano o właściwym ubiorze oraz uświadomiono najmłodszym o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i w czasie uprawiania sportów zimowych. Nadszedł czas, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe pozwoliły dzieciom na wyzwolenie swojej energii, a biały puch na kreatywne zabawy. Dzieci lepiły bałwana, rzucały śnieżkami, budowały śniegowe figurki, brały udział w zabawach tropiących. Wesoła zabawa wywołała dużo śmiechu, radości i innych pozytywnych emocji.

podziel_3 Dnia 23 listopada 2018r w Reńskiej Wsi odbyła się akcja pod hasłem „Podziel się życiem” organizowana przez Urząd Gminy Reńska Wieś we współpracy z Zarządem Gminnym OSP. Wydarzenie to zadedykowane zostało Magdalenie Koszela, 6-letniej mieszkance naszej gminy, która od kilku tygodni zmaga się z ciężką chorobą. W trakcie akcji każdy mógł zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny Dawca Szpiku. Pod Gminny Ośrodek Kultury podstawiony został również autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, w którym była możliwość oddania krwi. Natomiast w sali GOK odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków z terenu gminy prowadzone przez wykwalifikowanych strażaków – ratowników medycznych.

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Samodzielnie wykonały opatrunki przyniesionym ze sobą pluszowym misiom. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy
i znajomością numerów alarmowych.

 

Więcej…

wyrazni_31„Bezpieczeństwo w domu, przedszkolu i na ulicy” to jedno z wielu zadań, realizowanych przez naszą placówkę. To również zadanie wpisujące się w nasz plan działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Szczególnie teraz w okresie jesienno - zimowym taka tematyka jest istotna. W pierwszych dniach grudnia przedsięwzięcie to połączyliśmy z akcją edukacyjną „WyRaźni na drodze”, której organizatorem jest agencja WTEM we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry, a fundatorem nagród The Walt Disney Company (Polska). Wychowankowie Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, których celem było utrwalenie wiedzy na temat podstawowych zasad poruszania się po drogach publicznych, praktyczna nauka zachowań związanych z poruszaniem się chodnikami i wzdłuż jezdni, a także przechodzenia przez ulicę w miejscach oznakowanych. Dzieci zdobyły także wiedzę w zakresie prawidłowego korzystania z elementów odblaskowych w celu poprawy widoczności na drodze. Zwieńczeniem akcji było wykonanie prac plastycznych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz wręczenie dzieciom książeczek edukacyjnych i znaczków odblaskowych, które na pewno będą nam towarzyszyły podczas spacerów. Rozpoczęte działania edukacyjne o bezpieczeństwie, będą kontynuowane w ciągu całego roku szkolnego.

Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pokrzywnicy chętnie biorą udział w licznych akcjach proekologicznych, ponieważ doskonale wiedzą, jak są one ważne dla zachowania naszej planety dla przyszłych pokoleń. Jednym z działań jest udział w całorocznym konkursie organizowanym przez Związek Międzygminny „Czysty Region”. Polega on na zbiórce surowców wtórnych: makulatury, aluminiowych puszek, baterii. Jest to bardzo ważna akcja, gdyż prowadzi do recyklingu, czyli powtórnego ich wykorzystania. Uczniowie wiedzą, co można zrobić z makulatury, że dzięki niej chronimy drzewa. Zużyta bateria wyrzucona na wysypisko może doprowadzić do skażenia gleby. Okazuje się, że wspólne działanie z rodzicami, dziadkami prowadzi do edukacji proekologicznej dorosłych przez dzieci. 28 listopada w Domu Kultury „Chemik” odbył EKOpiknik, czyli finał V edycji konkursu prowadzonego w roku szkolnym 2017/2018, w czasie którego ogłoszono jego wyniki. Okazało się, że nasz szkoła zajęła VI miejsce w powiecie. Otrzymaliśmy dyplom oraz nagrodę rzeczową. Po części oficjalnej uczniowie obejrzeli spektakl teatralny „Zielony Kopciuszek”, a następnie wzięli udział w warsztatach ekologicznych oraz konkursach i guizach wiedzy. W bieżącym roku szkolnym dzieci również przystąpiły do akcji. Mamy nadzieję, że zaangażują w niej nie tylko rodzinę, ale także sąsiadów, znajomych, bo tylko wspólna praca prowadzi do wspaniałych rezultatów. Pragniemy, aby jak najwięcej mieszkańców żyło proekologicznie, bo nawet najmniejsze działanie pojedynczych osób chroni Ziemię przed biodegradacją.

sniadanie_5Publiczne Przedszkole w Pokrzywnicy jest pierwszym przedszkolem w Województwie opolskim,  które   otrzymało   w   listopadzie   „Ogólnopolski   Certyfikat   Przedszkole   Promujące Zdrowie”. Naszym najważniejszym celem jest dbałość o zdrowie uczniów, a także wszystkich pracowników, dlatego sporo uwagi poświęcamy warzywom i owocom, a także ich znaczeniu w   diecie   przedszkolaka.   W   naszej   placówce   dużą   uwagę   przywiązujemy   do   zdrowego żywienia. Uczymy przedszkolaków odróżniać produkty zdrowe od niezdrowych. Zachęcamy także dzieci, aby słodkie przekąski zastępowały pełnowartościowymi produktami. Z tej okazji 9 listopada po raz kolejny odbyła się akcja pt. „Śniadanie daje moc”. Tego dnia dzieci z Pokrzywnicy i Łężec przyniosły do przedszkola produkty i samodzielnie wykonały zdrowe, pyszne   i piękne   kanapki.   Samodzielnie   wykonane   śniadanie   smakowało   naszym przedszkolakom bardziej niż zwykle i prosiły o częstszą organizacje takich śniadań Dzieci chętnie   zjadały   wszystkie   przyniesione   produkty,   nawet   niejadki   skusiły   się   na   porcję witamin. Przeprowadzona akcja, była okazją do przypomnienia dzieciom zasad zdrowego stylu życia oraz wpływie właściwego odżywiania na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

"Jest taka kraina, gdzie dzień uśmiechem się zaczyna.

Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie,

Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie".

zyczliwosc_14Należąc do sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie i posiadając Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie realizujemy wiele zadań wpływających na podniesienie świadomości całej społeczności przedszkolnej i lokalnej w zakresie bezpieczeństwa, zdrowego odżywiania się, zdrowia fizycznego, ale również psychicznego, a w tym relacji między dziećmi. Staramy się uwrażliwiać dzieci na drugą osobę, rozwijać w nich empatię. 21 Listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ważne święto. Jego celem jest uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Tego dnia dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach poznały historię Dnia Życzliwości, zapoznały się ze znaczeniem słowa „życzliwość”, rozwiązywały zagadki, tworzyły łańcuchy przyjaźni. Poznały baśń o „Zaczarowanym flecie” oraz brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Była to wspaniała okazja do przypomnienia „magicznych słów”- proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie przedszkolaki tego dnia były uśmiechnięte i życzliwe. Na zakończenie każdy wykonał swoje „Serduszko życzliwości”. Z naszych prac powstał piękny plakat, który będzie nam przypominał, jak należy zachowywać się wobec innych.

W roku szkolnym 2018/2019 Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy objęła po raz kolejny „Programem dla szkół” 54 uczniów z klas I - V. Głównym zamierzeniem tego programu jest zachęcanie dzieci do regularnego jedzenia warzyw i owoców oraz produktów mlecznych a tym samym nabywanie dobrych nawyków żywieniowych. W szkole prowadzone są różnorodne działania edukacyjne, które stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów „Programu dla szkół”. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Uczniowie uczestniczący w programie otrzymują codziennie podczas drugiego śniadania w szkole do bezpośredniego spożycia całe lub porcjowane świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie ), świeże warzywa (marchew, pomidory, papryka słodka, rzodkiewki, kalarepa) oraz produkty mleczne (mleko, jogurt naturalny, kefir lub twarożek).

 

certyfikat_628 listopada br. w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała to prestiżowe wyróżnienia 35 przedszkolom i 29 szkołom należącym do sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie w Polsce. W tym roku po raz pierwszy o to zaszczytne wyróżnienie mogły ubiegać się przedszkola. Uroczystość otworzyła Marzenna Habib, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W swoim wystąpieniu przywitała uczestników i zaproszonych gości:

 • przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) – Agnieszkę Ludwin, zastępcę dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego (DWKI) oraz Beatę Nawrocką, starszego specjalistę w DWKI;
 • Dorotę Skrzypek, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty;
 • Magdalenę Zarębską-Kuleszę, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty;
 • Małgorzatę Duras, Dyrektora Wydziału Informacji i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie;
 • Joannę Mostowską, Dyrektora Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego, Urząd Miasta
  w Łowiczu;
 • Barbarę Woynarowską, przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”;
 • dyrektorów przedszkoli i szkół oraz wojewódzkich, rejonowych, przedszkolnych i szkolnych koordynatorów programu.

certyfikat_1Agnieszka Ludwin w imieniu Anny Zalewskiej powitała nagrodzone przedszkola i szkoły. Valentina Todorovska-Sokołowska omówiła procedurę nadawania krajowych certyfikatów. Dyrektor Marzenna Habib podziękowała Krajowemu koordynatorowi oraz Zespołowi za skuteczne upowszechnianie programu w Polsce. Krajowe Certyfikaty „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” wręczyły laureatom Agnieszka Ludwin i prof. Barbara Woynarowska. To zaszczytne wyróżnienie otrzymały przedszkola i szkoły z 11 województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Dołączyły one do grona 246 placówek, które już posiadają Krajowy Certyfikat. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że przedszkole i szkoła pracują zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie/szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Program Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły. Przystąpienie do programu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą placówki. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym z rodzicami. Każda placówka promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności przedszkolnej/szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda placówka promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym placówkom oraz wojewódzkim i rejonowym koordynatorom, którzy wspierają przedszkola i szkoły w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia!

Więcej…

zyczliwi_18Dnia 21 listopada 2018r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy obchodzili Światowy Dzień Życzliwości. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, na ulicy, czy w autobusie. Dzieci poznały genezę tego dnia oraz wysłuchały „Bajkę o Ciepłym i Puszystym”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy tworzyli „Tort Życzliwości”, w którym znalazły się różnorodne składniki - uśmiech, uprzejmość, dobroć, życzliwość, serdeczność, dobre maniery, a także magiczne przyprawy: proszę, dziękuję, przepraszam. Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy kilka dni wcześniej, kiedy to dzieci wykonały portrety koleżanek i kolegów najbardziej dla nich życzliwych. W tym plebiscycie życzliwości zwyciężyły Emilia Makaryk z klasy I oraz Emilia Malcher z klasy II, które w nagrodę otrzymały dyplomy. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta, bo tylko od nas zależy, czy będziemy  obdarzać się ,,ciepłym i puchatym" czy ,,zimnym i kolczastym".

Więcej artykułów…

Certyfikaty

Bezpieczna droga

Prognoza pogody

Zadbaj o kręgosłup

QR Code