Z kalendarza

Dzisiaj jest
Środa
27 stycznia 2021
Imieniny obchodzą
Angelika, Ilona, Jan Chryzostom, Julian, Przybysław
Do końca roku zostało
339 dni

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj811
mod_vvisit_counterWczoraj2222
mod_vvisit_counterW tygodniu5236
mod_vvisit_counterW miesiącu61154
mod_vvisit_counterOgółem4348721

Twoje IP: 18.207.108.182
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

zyczliwy_15Po koniec listopada 2020 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach obchodziły kolejne nietypowe święto, a mianowicie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Celem tego wyjątkowego dnia było uwrażliwienie najmłodszych na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Tego dnia najmłodsi poznali historię Dnia Życzliwości, zapoznali się ze znaczeniem słowa „życzliwość”, rozwiązywali zagadki, częściej używali „magicznych słów”- proszę, przepraszam, dziękuję oraz byli dla siebie mili, życzliwi i okazywali dobro. Na dowód tego starszaki z Pokrzywnicy przygotowały dla maluszków zdrowy sok owocowy, a przedszkolaki z Łężec kwiatki dla swoich rodziców. Symbolem tego dnia była uśmiechnięta buźka oraz strój w kolorze żółtym.

sniadanie_2Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do zabawy, nauki, lepiej się koncentrujemy w trakcie zajęć i wypełniania obowiązków. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego też na początku listopada 2020 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach zrealizowały kolejne zadanie prozdrowotne zawarte w Programie Promującym Zdrowie. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat prawidłowego żywienia w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania i przekonały się, jak ważną rolę w codziennym jadłospisie pełnią warzywa oraz owoce. Po zajęciach teoretycznych dzieci w czteroosobowych zespołach wykonały Piramidę Zdrowego Żywienia. Największą frajdą dla przedszkolaków była jednak możliwość przygotowania i spożycia zdrowych, pożywnych, kolorowych kanapek. To był wspaniały dzień, pełen niezapomnianych smakowych wrażeń.

dynia_12Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym dzieci z naszego przedszkola uczestnicząc  30 października 2020 roku w Dniu Dyni. Przedszkolaki przeżyły istny dyniowy zawrót głowy. Najpierw na podstawie wysłuchanego wiersza wzbogaciły wiedzę na temat dyń, dokonały charakterystyki, poznały ich różnorodność, określiły właściwości, wskazały ciekawe sposoby na wykorzystanie tego wartościowego warzywa. Następnie przystąpiły do dyniowych zabaw matematycznych polegających na klasyfikowaniu, szeregowaniu, przeliczaniu, ważeniu. Dzieci odkrywały także "dyniowe wnętrze" i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie przedstawiły dynię w formie plastycznej, wykorzystując do tego pestki, pomarańczową bibułę i farbę. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym. Dla uwiecznienia tego wspaniałego dnia wykonano pamiątkowe zdjęcia. Każde dziecko opuściło przedszkole z dyniowym balonem, słodkim upominkiem i uśmiechem na twarzy.

„Już chlebem pachnie dom, przy stole wszyscy są…

Radość i miłość dookoła, ciepło bochenka nas do siebie woła”

chleb_16Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości, ale i spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur. Światowy Dzień Chleba ustanowiony został przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. W dniu 19.10.2020r w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy wraz z oddziałem zamiejscowym w Łężcach przedszkolaki w sposób atrakcyjny uczciły To Święto. Maluchy rozpoczęły bajką o „Wilku i siedmiu koźlątkach”. Eksperymentalnie sprawdzały właściwości mąki, a następnie same podjęły trud wygniatania chlebowego ciasta. Natomiast starszaki podczas dzisiejszych zajęć dowiedziały się, jak ważne dla zdrowia jest codzienne spożywanie produktów zbożowych, poznały etapy produkcji chleba oraz uświadomiły sobie, że jest on wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Obejrzały też film edukacyjny ,,Od ziarenka do bochenka”, a następnie samodzielnie układały w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową przedstawiającą etapy powstawania chleba. Uczestniczyły we wspólnej zabawie „Mało nas do pieczenia chleba”. Największą atrakcją było kreślenie paluszkami po rozsypanej na tacy mące. Dzieci z tak ogromnym zapałem rysowały ilustracje związane z dzisiejszym tematem, że po skończonej pracy wyglądem przypominały małych młynarzy, gdyż mąka pokrywała nie tylko ich ręce, ale i buzie, włosy oraz ubrania. Zabawa była świetna - zakończona porządkami! Teraz mamy będą widziały, że ich pociechy potrafią także sprzątać.

bez skarpetek_16Dzień bez skarpetek to święto, które ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. Pomagają w tym wszelkie ćwiczenia wykonywane bosymi stopami, które według specjalistów są bardzo zdrowe. Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach również przyłączyły się do obchodów tego święta i zdjęły swoje skarpetki!Zanim jednak tak się stało, odbyła się uroczysta prezentacja wszystkich skarpet, by następnie się z nimi pożegnać i przystąpić do udziału w przygotowanych niespodziankach.Rozpoczęliśmy od zabaw rytmicznych: chodzenia na palcach i maszerowania. Następnie bawiliśmy się z gazetami: tańczyliśmy na nich do ulubionych piosenek, stukaliśmy palcami i piętami o gazety, podskakiwaliśmy na jednej i dwóch nogach, a po tych naszych harcach próbowaliśmy zgnieść, a potem porwać ją bez pomocy rąk :)  (co okazało się nie lada wyzwaniem). Później przyszedł czas na piłeczki: próbowaliśmy podnieść je palcami stóp, przenieść je z jednej strony na drugą, a na koniec ufundowaliśmy sobie relaksujący masaż naszych zmęczonych dzisiaj stóp. Największą jednak atrakcją była ścieżka sensoryczna. Dzieci miały okazję przekonać się, że za pomocą zmysłów możemy poznawać otaczający świat. Ten dzień, prócz wielu wrażeń dostarczył przede wszystkim wiele frajdy i zabawy. ;)

rece_11Jednym z podstawowych zadań naszego przedszkola to dbałość o zdrowie dzieci. Dlatego w czwartek 15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem obchodów tego święta jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wielu chorób. Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia instrukcji poprawnego mycia rąk, odsłuchaniu piosenki, a następnie wybraliśmy się do łazienki, gdzie każdy najmłodszy mógł zaprezentować jak potrafi sam umyć swoje rączki. W tym dniu również rozmawialiśmy o bakteriach, zarazkach i zasadach, kiedy zawsze trzeba myć ręce, wykonaliśmy pracę plastyczną „Wiruski” oraz doświadczenie z magicznym mydłem i rękawiczkami. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wiele wrażeń, przedszkolaki dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena, utrwaliły ważny nawyk mycia rąk, ale również bardzo dobrze się przy tym bawiły.

W roku szkolnym 2020/2021 Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy po raz kolejny przystąpiła do „Programu dla szkół”, który  skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. dzieci klas I-V szkół podstawowych. Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.  W I semestrze roku szkolnego 2020/2021 dzieci będą otrzymywały owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 44 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 42 w semestrze.

Od 28 września 2020r. rozpoczęły się dostawy owoców, warzyw i mleka do szkół. Uczniowie klas I – V już mogli spróbować jabłek, śliwek, rzodkiewek  oraz białego mleka.

Na podstawie informacji ARiMR opracowała koordynator Krystyna Fartuch

 

zwierzeta_45 października 2020 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Zwierząt. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat zwierząt - dokonanie ich charakterystyki, omówienie trybu życia, warunków w jakich żyją. Dzieci w czasie zabaw rozwiązywały zagadki, rozpoznawały i naśladowały odgłosy zwierząt, sposób poruszania się, rozpoznawały i nazywały zwierzęta przedstawione na obrazkach, dokonywały klasyfikacji ze wzglądu na różne kryteria. Uwrażliwiając najmłodszych na potrzeby zwierząt w okresie jesienno – zimowym zapoczątkowano akcję charytatywną. Zbiórka karmy, kocy, misek prowadzona jest z myślą o potrzebujących zwierzętach Przytuliska na Dębowej.

drzewa_5Dnia 09.10.2020r dzieci Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach obchodziły Święto Drzewa. Jest to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowany od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. W tym dniu podczas zajęć poruszyliśmy tematykę drzewa. Dzieci poznały rodzaje drzew, jego budowę oraz znaczenie dla człowieka i przyrody. Uczestniczyły w wesołych zabawach umacniając swój kontakt z przyrodą. Największą atrakcją tego dnia, oprócz wykonania prac plastycznych, było wspólne sadzenie młodych drzewek na placu szkolnym, które będą długo przypominały nam jak ważna w naszym życiu jest przyroda i dbanie o nią.

jablka_26Dnia 28 września 2020 roku dzieci Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Jabłka. Głównym celem tego nietypowego dnia było zachęcenie najmłodszych do spożywania owoców, a w szczególności jabłka ze względu na jego walory zdrowotne i odżywcze. Dzieci rozpoznawały jabłko wieloma zmysłami, poszerzały wiedzę na jego temat, poznały jego różnorodne odmiany, zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów. Była również okazja do wykonania kilku zadań matematycznych typu przeliczanie, porównywanie wielkości, klasyfikowanie. Na zakończenie dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne zgodne z tematyką dnia. Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych działań był oczywiście czas na degustację oraz suszenie jabłek. Dzień  Jabłka był dniem bardzo udanym i ciekawym, dlatego zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, które są źródłem zdrowia i witamin.

bezpieczna_12Właśnie minął drugi tydzień września. Nasze maluszki już dobrze zaadaptowały się w przedszkolu i chętnie uczestniczą w organizowanych zajęciach. Dzieci od najmłodszych lat powinny wiedzieć jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy, dlatego w tym tygodniu rozpoczęliśmy zajęcia od poznania zasad bezpiecznej drogi do przedszkola. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, do czego służy sygnalizator świetlny przy przejściu dla pieszych, oraz jakie znaki drogowe można spotkać w rejonie przedszkoli. Dodatkowo każdy najmłodszy dowiedział się dlaczego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i poznał numery alarmowe na policję, straż i pogotowie. O tych zasadach będziemy przypominać naszym przedszkolakom jeszcze bardzo często przez cały rok przedszkolny. Koniecznie zapraszamy Wszystkich do zobaczenia w naszej galerii jaki mieliśmy pracowity tydzień.

Więcej artykułów…