owoce_420 października uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto to zostało poprzedzone zajęciami na temat zdrowego dożywiania. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważnym elementem naszej diety są warzywa i owoce. Ponadto pierwszaki wykonywały „owocowe” puzzle i  ważyły owoce. Uczniowie klasy 2 i 3 rozpoznawali różnorodne, niektóre rzadko spotykane, owoce i warzywa, segregowali obrazki z podziałem na owoce i warzywa oraz układali rymowanki. Wspomniane święto było okazją do stworzenia owocowych szaszłyków. Zarówno wykonanie jak i konsumpcja  wyszła dzieciom doskonale. Uczniowie w mgnieniu oka zjedli  owocowe przekąski.

sniadnaie_4W ramach promowania zdrowego stylu życia uczniowie z klas IV – VIII przygotowali klasowe śniadania. Dzieci spędzają w szkole dużo czasu, który jest wypełniony nie tylko nauką, co wymaga koncentracji i skupienia, ale również zabawą, czy aktywnością fizyczną na lekcjach w-f. Siłę i energię daje wartościowe śniadanie, które powinno być zdrowe i urozmaicone. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy rozwój i wykształcimy właściwe nawyki żywieniowe, które zaowocują dobrym zdrowiem nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Było smacznie i sympatycznie.

zyczliwy_4Dnia 21 listopada 2022r. uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Życzliwości. To niezwykle ważne święto. Jego celem jest uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, na ulicy, czy w autobusie. Dzieci poznały genezę tego dnia oraz wysłuchały „Bajkę o pajączku Ziutku”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy tworzyli „Tort Życzliwości”, w którym znalazły się różnorodne składniki - uśmiech, uprzejmość, dobroć, życzliwość, serdeczność, dobre maniery, a także magiczne przyprawy: proszę, dziękuję, przepraszam. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

owoce_1O owocach uczniowie klas I – III wiedzą bardzo dużo. Każdy uczeń wie jak ważne jest jedzenie owoców – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które wzmacniają nasz organizm. Dzień Owoców i Warzyw, który przypada na 21 października – był doskonałą okazją do robienia szaszłyków owocowych i sałatek. Dzieci przygotowały się do tego zadania solidnie. Każde przyniosło z domu owoce i potrzebne akcesoria. Po umyciu rąk i owoców, obraniu ich, uczniowie klas II i III wykonali kolorowe szaszłyki, natomiast uczniowie klasy I przepyszne sałatki. na koniec tego kulinarnego zadania wszystko zostało zjedzone ze smakiem. Było pysznie, kolorowo i zdrowo!

kanapki_9Co jeść, żeby być zdrowym? To pytanie towarzyszy nam od dłuższego czasu. Systematyczne rozmowy i zajęcia z dziećmi uświadamiają, że śniadanie jest niezbędnym posiłkiem i daje energię na cały dzień. Uczniowie klas I – III przyłączyli się do obchodów Dnia Zdrowego Śniadania. W czasie zajęć dzieci przypomniały sobie budowę piramidy zdrowia. Zwracano uwagę na aktywność fizyczną, zdrowe owoce i warzywa w diecie każdego człowieka oraz konieczność zastąpienia napojów gazowanych  wodą. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali swoje ulubione zdrowe kanapki.

owoce_315 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby zwrócić uwagę dzieciom na rolę warzyw i owoców w naszej diecie. Uczniowie klas I – III  przypomnieli  sobie, że warzywa i owoce muszą być nieodłącznym składnikiem codziennej diety, że należy jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Na stole powinny znajdować się w różnej formie - na surowo, gotowane, w formie soków, przetworów. Poznały grupy kolorystyczne owoców oraz dowiedziały się,  jakich wartości odżywczych dostarczają nam poszczególne kolory owoców i warzyw. Ponadto  uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ich ulubione owoce i warzywa. Podsumowaniem naszych działań była wspólna degustacja owoców i warzyw.

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele,
bo słońca, deszczu… a od nas szacunku.”

drzewa_411 października 2021r. uczniowie  klas I – III obchodzili  Światowy Dzień Drzewa. Dzień ten jest szczególnym  świętem dla miłośników przyrody, dlatego nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących roli drzew w życiu człowieka. Poprzez różnorodne łamigłówki, film edukacyjny, zabawy z robotem, dzieci utrwaliły nazwy drzew, rozpoznawały ich gatunki po liściach i owocach, poznały znaczenie drzew w przyrodzie. Podczas zajęć na świeżym powietrzu dzieci w grupach tworzyły mini atlasy drzew rosnących w pobliżu szkoły.Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody.

skarpetka_421.03.2021r w czasie zajęć dodatkowych „Zakoduj swój świat” uczniowie klas I- III rozmawiali o Światowym Dniu Zespołu Downa. Dzieci oglądały prezentację mówiącą o dodatkowej parze chromosomów, o problemach zdrowotnych, z jakimi mogą zmagać się osoby posiadające ten dodatkowy chromosom. Uczniowie dyskutowali o sposobach zachowanie się w towarzystwie takich osób, sposobów spędzania wspólnie czasu. Na zakończenie uczniowie stwierdzili, że pomimo różnic, każdy człowiek potrzebuje akceptacji, tolerancji i  wsparcia. Symbolem wsparcia są kolorowe skarpetki. Uczniowie wykorzystując wirtualną matę do kodowania, zaprojektowali kolorowe skarpetki.

Jednym z zadań ujętych w naszym szkolnym programie Promocji Zdrowia jest Dzień Skakanki.  Uczniowie klas I – III zapoznali się z informacjami zawieszonym na gazetce szkolnej mówiącymi o pochodzeniu skakanki, sposobach jej wykorzystania. Uczniowie klasy III poznali teorię i przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Początkowo skoki były nieporadne, jednak wraz z treningami technika uległa znacznej poprawie. Dzieciom najbardziej spodobała się forma wykorzystania długiego sznura. Uczniowie w kilka osób potrafili skakać przez kręcony sznur.  Ogromną radość wywoływało także przeciąganie liny. Każda forma ruchu jest niezwykle ważna i wpływa pozytywnie na młode organizmy. Wraz z nadejściem wiosny różnorodność wykorzystania skakanki  będzie prezentowana na świeżym powietrzu – na boisku szkolnym.

dziel_21Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy przystąpili w tym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu „Dziel się uśmiechem”, który organizowany jest przez producenta bezcukrowej gumy Orbit® – firmę Mars Polska – oraz Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Uczniowie na zajęciach edukacyjnych poznali cztery kroki dbania o zęby – mycie, czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, żucie gumy oraz wizyty w gabinecie dentystycznym. Przeprowadzili również eksperyment, ukazujący wpływ kwasu na szkliwo naszych zębów. Wykonali piękne prace plastyczne. Ponadto omówili zasady zdrowego żywienia, dowiedzieli się, co to są „puste kalorie”, sprawdzali zawartość cukru w różnych napojach. Wykonali również zdrowe kanapki. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali od organizatorów wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów, za które bardzo dziękujemy.

W roku szkolnym 2020/2021 Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy po raz kolejny przystąpiła do „Programu dla szkół”, który  skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. dzieci klas I-V szkół podstawowych. Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.  W I semestrze roku szkolnego 2020/2021 dzieci będą otrzymywały owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 44 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 42 w semestrze.

Od 28 września 2020r. rozpoczęły się dostawy owoców, warzyw i mleka do szkół. Uczniowie klas I – V już mogli spróbować jabłek, śliwek, rzodkiewek  oraz białego mleka.

Na podstawie informacji ARiMR opracowała koordynator Krystyna Fartuch

 

Więcej artykułów…