Z kalendarza

Dzisiaj jest
Wtorek
17 września 2019
Imieniny obchodzą
Ariadna, Dezyderiusz, Drogosław, Franciszek, Hildegarda, Justyn, Justyna, Lambert, Lamberta, Narcyz, Teodora
Do końca roku zostało
106 dni

maniery_3Dobre maniery  czyli dziecięcy savoir-vivre z akcentem na kwestie nawiązujące do zasad dobrego wychowania, oznak kultury osobistej, znajomości dobrych manier to zadanie wpisane w plan działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Dlatego też w maju 2019 roku Publiczne Przedszkole w Pokrzywnicy przyłączyło się do akcji edukacyjnej „Akademia Dobrych Manier”. Celem akcji było propagowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym ogólnej wiedzy na temat zasad i umiejętności kulturalnego zachowania oraz dobrych manier, jak też powszechnie obowiązujących zwrotów grzecznościowych. W ramach akcji przeprowadzone zostały  zajęcia edukacyjne z zadaniami logicznymi i plastycznymi dostosowane do wieku i kompetencji poznawczych dzieci. Przedszkolaki wyposażone zostały w tematyczne książeczki aktywności, naklejki oraz Order Mistrza Dobrych Manier, rodzice w mini – poradniki, nauczyciele zaś w pakiet materiałów dydaktycznych.

zabawa_2W przedszkolu ruch jest czymś naturalnym, dzieci w tym wieku nie trzeba namawiać do zabawy, skakania i biegania. Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu mają szczególne znaczenie, ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem dziecka. W naszym Przedszkolu Promującym Zdrowie gimnastyka nigdy nie jest nudna i wszystkie dzieci bardzo chętnie biorą w niej udział. Podczas zajęć ruchowych ćwiczymy nie tylko współpracę między sobą i poznajemy zasady gry zespołowej, ale przede wszystkim rozwijamy motorykę dużą, czyli ogólną sprawność ruchową dzieci. Nasi milusińscy chętnie biegają, skaczą, pokonują tory przeszkód, turlają się i czworakują. Zachęcamy do ćwiczenia z dziećmi na spacerze lub podczas weekendowych porządków. W końcu każdy z nas, dorosłych, ma w sobie coś z dziecka, a nasze przedszkolaki na pewno będą zachwycone, kiedy tata przeskoczy kałużę, a mama, niczym baletnica, przemaszeruje po krawężniku.

zima_6Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu to jedno z ważnych zadań planu Przedszkola Promującego Zdrowie, szczególnie teraz w okresie zimowym. Zima obsypała śniegiem nasz przedszkolny ogród, zapraszając tym samym dzieci przedszkolne do wesołych zabaw na śniegu. Wyjście na świeże powietrze poprzedzone było pogadanką, przypomniano o właściwym ubiorze oraz uświadomiono najmłodszym o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i w czasie uprawiania sportów zimowych. Nadszedł czas, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe pozwoliły dzieciom na wyzwolenie swojej energii, a biały puch na kreatywne zabawy. Dzieci lepiły bałwana, rzucały śnieżkami, budowały śniegowe figurki, brały udział w zabawach tropiących. Wesoła zabawa wywołała dużo śmiechu, radości i innych pozytywnych emocji.

podziel_3 Dnia 23 listopada 2018r w Reńskiej Wsi odbyła się akcja pod hasłem „Podziel się życiem” organizowana przez Urząd Gminy Reńska Wieś we współpracy z Zarządem Gminnym OSP. Wydarzenie to zadedykowane zostało Magdalenie Koszela, 6-letniej mieszkance naszej gminy, która od kilku tygodni zmaga się z ciężką chorobą. W trakcie akcji każdy mógł zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny Dawca Szpiku. Pod Gminny Ośrodek Kultury podstawiony został również autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, w którym była możliwość oddania krwi. Natomiast w sali GOK odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków z terenu gminy prowadzone przez wykwalifikowanych strażaków – ratowników medycznych.

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Samodzielnie wykonały opatrunki przyniesionym ze sobą pluszowym misiom. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy
i znajomością numerów alarmowych.

 

Więcej…

wyrazni_31„Bezpieczeństwo w domu, przedszkolu i na ulicy” to jedno z wielu zadań, realizowanych przez naszą placówkę. To również zadanie wpisujące się w nasz plan działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Szczególnie teraz w okresie jesienno - zimowym taka tematyka jest istotna. W pierwszych dniach grudnia przedsięwzięcie to połączyliśmy z akcją edukacyjną „WyRaźni na drodze”, której organizatorem jest agencja WTEM we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry, a fundatorem nagród The Walt Disney Company (Polska). Wychowankowie Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, których celem było utrwalenie wiedzy na temat podstawowych zasad poruszania się po drogach publicznych, praktyczna nauka zachowań związanych z poruszaniem się chodnikami i wzdłuż jezdni, a także przechodzenia przez ulicę w miejscach oznakowanych. Dzieci zdobyły także wiedzę w zakresie prawidłowego korzystania z elementów odblaskowych w celu poprawy widoczności na drodze. Zwieńczeniem akcji było wykonanie prac plastycznych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz wręczenie dzieciom książeczek edukacyjnych i znaczków odblaskowych, które na pewno będą nam towarzyszyły podczas spacerów. Rozpoczęte działania edukacyjne o bezpieczeństwie, będą kontynuowane w ciągu całego roku szkolnego.

sniadanie_5Publiczne Przedszkole w Pokrzywnicy jest pierwszym przedszkolem w Województwie opolskim,  które   otrzymało   w   listopadzie   „Ogólnopolski   Certyfikat   Przedszkole   Promujące Zdrowie”. Naszym najważniejszym celem jest dbałość o zdrowie uczniów, a także wszystkich pracowników, dlatego sporo uwagi poświęcamy warzywom i owocom, a także ich znaczeniu w   diecie   przedszkolaka.   W   naszej   placówce   dużą   uwagę   przywiązujemy   do   zdrowego żywienia. Uczymy przedszkolaków odróżniać produkty zdrowe od niezdrowych. Zachęcamy także dzieci, aby słodkie przekąski zastępowały pełnowartościowymi produktami. Z tej okazji 9 listopada po raz kolejny odbyła się akcja pt. „Śniadanie daje moc”. Tego dnia dzieci z Pokrzywnicy i Łężec przyniosły do przedszkola produkty i samodzielnie wykonały zdrowe, pyszne   i piękne   kanapki.   Samodzielnie   wykonane   śniadanie   smakowało   naszym przedszkolakom bardziej niż zwykle i prosiły o częstszą organizacje takich śniadań Dzieci chętnie   zjadały   wszystkie   przyniesione   produkty,   nawet   niejadki   skusiły   się   na   porcję witamin. Przeprowadzona akcja, była okazją do przypomnienia dzieciom zasad zdrowego stylu życia oraz wpływie właściwego odżywiania na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

"Jest taka kraina, gdzie dzień uśmiechem się zaczyna.

Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie,

Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie".

zyczliwosc_14Należąc do sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie i posiadając Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie realizujemy wiele zadań wpływających na podniesienie świadomości całej społeczności przedszkolnej i lokalnej w zakresie bezpieczeństwa, zdrowego odżywiania się, zdrowia fizycznego, ale również psychicznego, a w tym relacji między dziećmi. Staramy się uwrażliwiać dzieci na drugą osobę, rozwijać w nich empatię. 21 Listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ważne święto. Jego celem jest uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Tego dnia dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach poznały historię Dnia Życzliwości, zapoznały się ze znaczeniem słowa „życzliwość”, rozwiązywały zagadki, tworzyły łańcuchy przyjaźni. Poznały baśń o „Zaczarowanym flecie” oraz brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Była to wspaniała okazja do przypomnienia „magicznych słów”- proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie przedszkolaki tego dnia były uśmiechnięte i życzliwe. Na zakończenie każdy wykonał swoje „Serduszko życzliwości”. Z naszych prac powstał piękny plakat, który będzie nam przypominał, jak należy zachowywać się wobec innych.

certyfikat_628 listopada br. w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała to prestiżowe wyróżnienia 35 przedszkolom i 29 szkołom należącym do sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie w Polsce. W tym roku po raz pierwszy o to zaszczytne wyróżnienie mogły ubiegać się przedszkola. Uroczystość otworzyła Marzenna Habib, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W swoim wystąpieniu przywitała uczestników i zaproszonych gości:

  • przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) – Agnieszkę Ludwin, zastępcę dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego (DWKI) oraz Beatę Nawrocką, starszego specjalistę w DWKI;
  • Dorotę Skrzypek, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty;
  • Magdalenę Zarębską-Kuleszę, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty;
  • Małgorzatę Duras, Dyrektora Wydziału Informacji i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie;
  • Joannę Mostowską, Dyrektora Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego, Urząd Miasta
    w Łowiczu;
  • Barbarę Woynarowską, przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”;
  • dyrektorów przedszkoli i szkół oraz wojewódzkich, rejonowych, przedszkolnych i szkolnych koordynatorów programu.

certyfikat_1Agnieszka Ludwin w imieniu Anny Zalewskiej powitała nagrodzone przedszkola i szkoły. Valentina Todorovska-Sokołowska omówiła procedurę nadawania krajowych certyfikatów. Dyrektor Marzenna Habib podziękowała Krajowemu koordynatorowi oraz Zespołowi za skuteczne upowszechnianie programu w Polsce. Krajowe Certyfikaty „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” wręczyły laureatom Agnieszka Ludwin i prof. Barbara Woynarowska. To zaszczytne wyróżnienie otrzymały przedszkola i szkoły z 11 województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Dołączyły one do grona 246 placówek, które już posiadają Krajowy Certyfikat. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że przedszkole i szkoła pracują zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie/szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Program Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły. Przystąpienie do programu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą placówki. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym z rodzicami. Każda placówka promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności przedszkolnej/szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda placówka promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym placówkom oraz wojewódzkim i rejonowym koordynatorom, którzy wspierają przedszkola i szkoły w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia!

Więcej…

dynia_6Dnia 31.10.2018r. przedszkole w Łężcach obchodziło święto dyni. Dzieci w pomarańczowych strojach wzięły udział w ciekawych konkurencjach sportowych z wykorzystaniem dyni, dokonywały klasyfikacji ze względu na różnorodność dyni, wykazały się kreatywnością i pomysłowością podczas tworzenia „dyniowych stworków” z których powstała przepiękna wystawa.  Przedszkolaki pogłębiły również swoje wiadomości na temat wartości odżywczych dyni, sprawdziły co kryje się w wielkiej pomarańczowej kuli, dowiedziały się jakie potrawy można z niej przygotować. Z wszystkimi zadaniami poradziły sobie doskonale. Na zakończenie tego wspaniałego dnia dzieci wzięły udziałw poczęstunku, przygotowanym przez rodziców.

W połowie października 2018 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z panią pielęgniarką i dowiedziały się jak zadbać o własne zdrowie w okresie jesienno – zimowym. Pani Weronika udzieliła kilku praktycznych rad jak można zapobiegać infekcjom, jak należy ubierać się stosownie do pogody, jak właściwie się odżywiać. Pani pielęgniarka wyjaśniła również  najmłodszym, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia.  Opowiedziała też krótko o swojej pracy i obowiązkach pielęgniarki. Serdecznie dziękujemy pani Weronice za przybycie, mile spędzony czas oraz za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

smacznie_7Dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału przedszkolnego w Łężcach wiedzą dobrze co jest ważnego dla naszego zdrowia. Oczywiście witaminy i to te zawarte w owocach i warzywach. W drugim tygodniu października przedszkolaki z ogromnym zapałem i radością przystąpiły do tworzenia surówek oraz szaszłyków warzywno-owocowych. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy, wszyscy razem zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały przekąski, co dało im wiele satysfakcji, a jednocześnie wpłynęło na kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, rozwijało kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas przyrządzania posiłków. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Dzieci nie trzeba było zachęcać do jedzenia, chętnie pałaszowały dania pełne witamin. Zabawy w przygotowywanie smakowitych, zdrowych przekąsek bardzo się wszystkim podobały. Zajęcia te były podsumowaniem tematyki „Książka kucharska prosto z natury” oraz zachętą do zdrowego odżywiania się w ramach programu realizowanego w przedszkolu „Przedszkole Promujące Zdrowie”. Te dni były niezwykle emocjonujące i pracowite, a w przedszkolu było zdrowo i pysznie. Zachęcamy rodziców do kontynuowania nawyków zdrowego odżywiania w swoich domach.

Więcej artykułów…

Najnowsze zdjęcia