sniadanie_7Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do zabawy, nauki, lepiej się koncentrujemy w trakcie zajęć i wypełniania obowiązków. To najlepszy start w nowy dzień. My dobrze o tym wiemy, dlatego w tym tygodniu nasze przedszkolaki z Pokrzywnicy i z Łężec samodzielnie przygotowywały zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki.  Dzieci z zapałem smarowały pieczywo masełkiem i układały na nich swoje ulubione produkty: wędlinę, ser, pomidorki, sałatę, ogórki itp. Następnie z wielkim apetytem zjadały swoje kanapeczki.

mycie rak_517 października 2022 roku przedszkolaki z oddziału zamiejscowego w Łężcach obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie dzieci jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma dokładne mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Na początku odbyły się rozmowy na temat bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce.  Następnie omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy plakaty promujące mycie rąk. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

szczotka_11W naszym przedszkolu, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest nadrzędnym priorytetem. Staramy się wprowadzać do swoich działań programy służące kształtowaniu umiejętności dbania o zdrowie i promowanie zdrowego stylu życia. Dlatego po przerwie spowodowanej pandemią nasi najmłodsi wychowankowie znów mogą zadbać o swoje ząbki również w przedszkolu. Mycie zębówprzedszkolu jest dodatkowym atutem i niewątpliwie przyczynia się do zdrowia jamy ustnej dziecka.Wszystkie dzieci dobrze wiedzą jak ważna to sprawa, dlatego po posiłku bardzo ambitnie czyszczą swoje ząbki, bo żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

dynia_4Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo- przekonały się o tym nasze przedszkolaki z Pokrzywnicy i z Łężec 28 października 2022 roku w czasie obchodów „Święta Dyni”. Tego dnia wszystkie dzieci przyszyły ubrane na pomarańczowo, żeby od samego rana wspólnie świętować i dobrze się bawić. Na samym początku przedszkolaki dokładnie „badały” dynię, jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywały również kilka dyń pod względem koloru, kształtu i ciężaru. Następnie odbyły się zawody sportowe z dynią w roli głównej- dzieci skakały przez dynię, turlały je, podawały sobie, a nawet przekazywały je sobie na łyżce. Na uwiecznienie tego wesołego dnia przedszkolaki ozdobiły dynie i doczepiły jej oczy i buzie oraz malowały dynie farbami. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyń, oraz dżemu dyniowego! To był naprawdę udany dzień!

owoce_421 października 2022 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto było poprzedzone cyklem zajęć nt. zdrowego odżywiania. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Wspomniane święto było doskonałą okazją do tego, aby zwrócić uwagę dzieciom na rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Przedszkolaki rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Najważniejszym punktem dnia było jednak wykonanie przez dzieci warzywnej przekąski, owocowych szaszłyków oraz zdrowego soku. Włączenie dzieci do przygotowywania posiłków jest świetnym sposobem, aby wspólnie spędzać czas. Podsumowaniem działań było wykonanie przez wychowanków wspaniałych prac plastycznych różnymi technikami.

planeta_229 września 2022 roku nasze przedszkolaki z Pokrzywnicy i z Łężec kolejny raz wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata.  Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowane wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyły spod budynku przedszkola i zajęły się oczyszczaniem przedszkolnego ogrodu. Pogoda nam dopisała, dzięki aktywnej postawy dzieci udało nam się zebrać kilka worków śmieci, które zostały złożone do odpowiednich pojemników. Udział naszych przedszkolaków w Akcji Sprzątania Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry i to my dorośli powinniśmy pokazywać dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

jablka_4Wczoraj 28 września 2022 roku dzieci z naszego przedszkola celebrowały DZIEŃ JABŁKA Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. Przy tej okazji z całego serca DZIĘKUJEMY SADY LECH  Grudynia za piękny gest obdarowania  naszego przedszkola rumianymi i smacznymi jabłkami

dentysta_16Dnia 7 marca 2022 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach obchodziły Ogólnopolski Dzień Dentysty. Przedszkolaki poznały najpierw specyfikę pracy stomatologa: dowiedziały się jakie są jego obowiązki, jakich narzędzi używa, jak wygląda gabinet stomatologiczny. Następnie przypomniały sobie, jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Zwrócono szczególną uwagę na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia. Podkreślono także rolę diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Podjęte działania i aktywności miały zachęcić dzieci do szczotkowania zębów, dbania o higienę jamy ustnej, jak do kontrolnych wizyt u stomatologa.

sniadanie_6Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię. lepiej się koncentrujemy i mamy dobry humor. To najlepszy start w nowy dzień. Właśnie w ten sposób, bardzo zdrowo przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy wraz z oddziałami zamiejscowymi w Łężcach wystartowały w 17 listopada 2021r. w nowy dla wielu z nas pracowity, ale jak się później okazało jakże ciekawy dzień! Udział w akcji Śniadanie Daje Moc stał się dla Przedszkolaków wspaniałym przeżyciem, które na długo zostanie w ich pamięci.

chleb_2Dnia 18 października 2021 w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy oraz oddziale w Łężcach dzieci obchodziły Dzień Chleba. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb, zapoznały się z etapami produkcji pieczywa, uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Dzieci miały także okazję uczestniczyć w degustacji różnego rodzaju pieczywa. Największą frajdą było jednak pisanie i rysowanie na tacy z produktami sypkimi (mąka, bułka tarta) oraz wykonanie pieczywa z masy solnej.

owoce_4Edukacja prozdrowotna to ważny element pracy z dziećmi w przedszkolu. Wszyscy dobrze wiemy, ile pozytywów dla właściwego rozwoju dzieci niesie zdrowe odżywianie. Przez ostatnie dwa tygodnie nasze przedszkolaki z Pokrzywnicy i Łężec poznawały owoce i warzywa, poszerzały swoją wiedzę na temat właściwej diety oraz przekonały się jak pyszne i pachnące mogą być surowe warzywa i owoce. Dzieci z pomocą pań wykonały kolorowe, owocowe szaszłyki, zdrowe sałatki i surówki, a nawet sok z jabłek i marchewek. Z  wielkim apetytem dzieci degustowały przygotowane przez siebie owocowe desery i warzywne sałatki. Była to prawdziwa bomba witaminowa, którą dzieci zjadły ze smakiem. W ramach podsumowania 15 października obchodziliśmy Dzień Owoców i Warzyw i śpiewaliśmy piosenki o „Czerwonym jabłuszku”, oraz o „Zielonym ogórku”. Dodatkowo rozwiązywaliśmy owocowe i warzywne zagadki,  rozpoznawaliśmy je po kształtach i smakach. Było smacznie i zdrowo!  Wszystkie maluchy od teraz wiedzą, jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw.

Więcej artykułów…