Z kalendarza

Dzisiaj jest
Piątek
8 grudnia 2023
Imieniny obchodzą
Boguwola, Klement, Maria, Światozar, Wirginiusz
Do końca roku zostało
24 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3043
mod_vvisit_counterWczoraj3636
mod_vvisit_counterW tygodniu15995
mod_vvisit_counterW miesiącu25283
mod_vvisit_counterOgółem7658397

Twoje IP: 44.220.249.141
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

mis_23Miś to najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka, najmilsza zabawka, która towarzyszy najmłodszym przez długie lata, w chwilach radości oraz smutku. Rozśmiesza, pociesza, ułatwia zasypianie. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic i jest bliższy dziecięcemu sercu. Dlatego też 24 i 27 listopada 2023 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy postanowiły uczcić jego święto, biorąc udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

andrzejki_8Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Kiedyś andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach uważa się je za wesołą zabawę. Nasze przedszkolaki uczestniczyły w magicznych zabawach zorganizowanych w przedszkolu z tej okazji. Srawdzały kim zostaną w przyszłości. Poznały również imię przyszłego wybranka. Dużo radości przyniosła dzieciom tradycyjna wróżba andrzejkowa czyli lanie wosku. Powstałe kształty były okazją do rozwijania wyobraźni. A "magiczne" eksperymenty wprawiały w ogromnie zaskoczenie. W tym dniu nie zabrakło również tańców i zabaw ruchowych, a uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci. Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek.

prawa_320 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Praw Dziecka. To istotne i bardzo ważne, by podkreślać iż oprócz obowiązków najmłodsi mają także swoje prawa, które powinny być respektowane na całym świecie. Wspaniale się złożyło, że tegoroczne obchody zostały połączone z Dniem Życzliwości. Oba święta mają ze sobą wiele wspólnego. W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w grupowej dyskusji na temat swoich praw i obowiązków, burza mózgów pozwoliła ustalić dzieciom co to takiego jest życzliwość, pokolorowały żółte uśmiechnięte buzie, obdarowały nauczycieli, obsługę, kolegów i koleżanki z klas I – III pysznymi jabłuszkami z karteczkami z miłymi słowami. Na koniec dnia takimi jabłuszkami poczęstowani zostali także odbierający swoje pociechy z przedszkola najbliżsi. Cały dzień podkreślano jak ważne są miłe słowa w kierunku drugiego człowieka, jak zwyczajne „Dziękuję”, „Jak się masz?”, „Proszę”, „Dzień dobry” może wywołać uśmiech na twarzy i sprawić, że dzień będzie fajniejszy. Ukoronowaniem dzisiejszych obchodów była nie lada gratka dla fanów słodkości – czekoladowe warsztaty edukacyjne! Przedszkolaki mogły wykonać swoje własne czekoladki, które potem zabrały do domu, by życzliwie podzielić się słodką tabliczką z najbliższymi. Panie prowadzące warsztaty przybliżyły historię czekolady oraz opowiedziały dzieciom jak powstaje czekolada, skąd się bierze miazga kakaowa, przywiozły ze sobą owoc kakaowca, który dzieci mogły dotknąć i nasiona, które mogły powąchać. Dzień obfitował w ogrom wiedzy, doświadczeń i wspaniałej zabawy.

profilaktyka_3Kolejny miesiąc przynosi nam nowe i kreatywne zadania w ramach prowadzonych projektów logopedycznych. Dzięki nim wszelkie działania w ramach profilaktyki stają się bliższe dzieciom i bardziej zrozumiałe. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Alfabet logopedyczny” przedszkolaki z grup Pszczółki i Krasnoludki wykonały zadania utrwalające umiejętność prawidłowego oddychania i ćwiczyły w zadaniu „F – jak fryzjer”. Pokolorowały rysunek chłopczyka Stefana, rozcięły włoski i dmuchając na nie udawały, że suszą mu włosy. Było przy tym wiele radości i chęci do zabawy. Doskonale uzupełniło się to z tematyką drugiego programu „Oddycham nosem cały rok”, gdzie omawialiśmy temat nr III: „Usta domknięte, nos oddycha”. Przedszkolaki z grup Biedronki i Motylki wykonały zadania „D – długi wąż”, „L – la, la, la”, „F – fryzjer” oraz zgłębiały temat nr IV: "Skąd ten katar?". Pacynka o imieniu Nosalek towarzyszy nam podczas każdych zajęć. Tym razem nasz przyjaciel miał katar. Dzieci dobrze wiedziały co należy w takim wypadku robić, udzieliły mu porady i wskazały gdzie w przedszkolu znajdzie chusteczki. Jak widać pracy ale i zabawy u nas mnóstwo. Na nudę nie narzekamy!

niepodleglosc_1W związku z 105 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki wzięły udział w zajęciach o tematyce patriotycznej. Głównym celem zajęć było kształtowanie poczucia przynależności narodowej i postawy patriotycznej oraz poszerzenie wiedzy na temat historii Polski. Przedszkolaki poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwalały znajomość polskich symboli narodowych, recytowały wiersz, śpiewały piosenki patriotyczne.  10 listopada 2023 r. dzieci przedszkolne wzięły udział w uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

zabawa_6Za nami miesiąc październik, który przyniósł nam rozpoczęcie dwóch projektów logopedycznych. Nad wszystkim czuwa nasza Pani logopeda mgr Judyta Wójcik. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny” to wesołe zadania o tematyce logopedycznej opracowane przez Panią mgr Renatę Kolos - Laskowską. Do każdej litery alfabetu przypisane jest jedno zadanie. Zrealizowaliśmy do tej pory już trzy, modyfikując je do naszych potrzeb (na co pozwala autorka projektu). Były to:

  1. A – Ale plama (robienie kleksów z farby za pomocą słomki. Dzieci dmuchały na farbę przez słomkę tworząc przeróżne, fantastyczne wzory. Powstały nawet obrazy, w grupie Biedronki, pt.„Jesienny las” – zamiast kleksów dzieci uformowały z farby drzewa na przygotowanej wcześniej kartce, pomalowanej farbami w jesiennych barwach).
  2. B – biedronka (przenoszenie kropek biedronki przy pomocy słomki, bez użycia rąk. U nas biedronki zastąpiły jeżyki, a kropki – jabłuszka).
  3. C – Celinka (kolorowanka, którą dzieci kolorowały wspólnie z logopedą – najpierw wypowiadały wyrazy dźwiękonaśladowcze przypisane
    do poszczególnych elementów obrazka, a później kolorowały).

Drugi program autorstwa Pani mgr Beaty Racek to logopedyczny program profilaktyczny „Oddycham nosem cały rok”. W ramach tego programu dzieci zapoznały się z wesołą pacynką Nosalkiem, który podczas każdych zajęć przypominał o prawidłowym oddychaniu. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda prawidłowe oddychanie, co daje nam oddychanie przez nos, jaką funkcję pełni nos, jakie są konsekwencje nieprawidłowego oddychania. Wysłuchiwały opowiadań Nosalka, mierzyły się z przygotowanymi przez niego wyzwaniami i wesoło się przy tym bawiły. W listopadzie kontynuujemy projekty o czym na pewno poinformujemy!

postacie_3Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nasze przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek i baśni. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych baśni, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Na zakończenie dnia uczestniczyły w niezwykłym balu postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości.
Więcej artykułów…