W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III brali udział w projekcie "Umiem pływać". Jest to program powszechnej nauki pływania, który adresowany był do uczniów szkół podstawowych, w ramach którego prowadzone były zajęcia nauki pływania, stanowiące atrakcyjną propozycję zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych. W trakcie realizacji projektu dzieci oswajały się z wodą i uczyły się pływać pod kierunkiem instruktorów. Uczniowie uczyli się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów, dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie. Z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd. Zajęcia współfinansowane były przez: Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu oraz Gminę Reńska Wieś, za co bardzo dziękujemy.
|
W miniony piątek uczniowie klas I-III odwiedzili Wielką Fabrykę Elfów w Katowicach. Aby dostać się do domku Mikołaja, musieli rozwiązać wiele ciekawych zagadek i wykonać powierzone im zadania. Niezwykle pomocne były elfy, na które Święty Mikołaj może liczyć cały rok! Miejsce, które odwiedzili nasi uczniowie jest bajkową i przyjazną krainą zimy.
W wigilię świętego Andrzeja odprawiane są różnego rodzaju wróżby. Oprócz lania wosku można pobawić się w układanie butów do wyjścia, obieranie jabłek, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu. Uczniowie klas I-III dowiedzieli się co nieco o swojej przyszłości pamiętając, że wróżby mają sprawiać nam radość i dobre samopoczucie. Andrzejki to nie tylko święto wróżb i czarów, ale także tańca i dobrej zabawy. Ogromnie dziękujemy całej Radzie Rodziców za pyszną pizzę! Dodała dzieciom dużo energii i sił do dobrej zabawy.
Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 29 listopada 2020r. w ZSP w Pokrzywnicy, zorganizowano zabawę. Były tańce przy ulubionej muzyce, wróżby, konkursy oraz poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Uczniowie Samorządu Szkolnego przygotowali szereg wróżb, które, jak zawsze, cieszyły się popularnością wśród uczniów. Z magicznego miejsca nikt nie wychodził ze smutna miną, wszyscy świetnie się bawili
W tym roku rozpoczęliśmy obchody Święta Niepodległości od odśpiewania o symbolicznej godzinie 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego”. Kolejny raz uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w projekcie „Szkoła do hymnu”, ale po raz pierwszy razemz przedszkolakami z Pokrzywnicy. Śpiewająco uczciliśmy 106 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. 9 listopada br. uczniowie z klas IV-VIII, pani dyrektor Beata Młynarczyk i nauczyciele włączyli się w śpiew pieśni patriotycznych ze śpiewników, które zostały przygotowane przez Samorząd Szkolny. Uczniowie z klasy VIII między pieśniami przypomnieli nam naszą drogę do Niepodległości oraz okoliczności powstania niektórych pieśni. Było nam niezmiernie miło gościć Pana wójta gminy Reńska Wieś Tomasza Huberta Kandziorę oraz pana Łukasza Steuera, którzy również aktywnie uczestniczyli w „Spotkaniu z pieśnią patriotyczną”. Byli również nasi milusińscy - sześciolatki z przedszkola w Pokrzywnicy w galowych strojach, by podkreślić rangę uroczystości i wyrazić szacunek do symboli narodowych. Uroczystość uświetniły występy uczniów z zespołu muzycznego oraz solistek: Martyny Schreiber, Kingi Mutwin, Julii Judy, Marty Wieszołek, Vivien Drescher.
Dzień 5 listopada był barwnym, bajkowym i pełnym radości wtorkiem. Uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Postaci z Bajek. W szkole pojawiły się różne bajkowe postacie. Byli to bohaterowie znanych baśni tacy jak czarownica, smok, Czerwony Kapturek czy księżniczka. Można było dostrzec również postaci filmowe oraz bohaterów gier komputerowych. W tym dniu dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach związanych z bajkami „Lustereczko powiedz przecie…”, „Fasolka” oraz w zabawach muzyczno-ruchowych. Ponadto tworzyły z papieru wybrane postacie bajkowe, które dopasowywały do wybranych bajek. Zwieńczeniem całego dnia była prezentacja bajkowych kostiumów.Dzieci wspaniale się bawiły.Najmłodsi uczniowie mieli doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
W naszej szkole uczymy, jak ważny jest szacunek wobec innych. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez psychologa, podczas których odkrywali, czym jest szacunek i ćwiczyli jak okazywać go w codziennych sytuacjach. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej rozmowy, w której dzieci wymieniały, co dla nich oznacza szacunek – padały takie słowa jak „słuchać”, „pomagać”, „mówić proszę i dziękuję”. Następnie, pracując w grupach, uczniowie stworzyli. Po pogadance pełnej przykładów przeszliśmy do ćwiczenia „Lustro szacunku”, gdzie dzieci w parach naśladowały pozytywne gesty, takie jak uśmiech czy skinienie głową, ucząc się w ten sposób, jak ważne jest wzajemne szanowanie się. Na zakończenie uczniowie wybrali jedno działanie, które pokaże ich szacunek do innych. Wierzymy, że te wartości staną się fundamentem ich relacji na przyszłość.
|
|