Z kalendarza

Dzisiaj jest
Środa
26 czerwca 2019
Imieniny obchodzą
Jan, Jeremiasz, Jeremi, Paweł, Zdziwoj
Do końca roku zostało
189 dni

LogowanieObecni na stronie

  • [Bot]
  • [Google]
Teraz online:
  • Gości: 1
  • Robotów: 2

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2050
mod_vvisit_counterWczoraj3519
mod_vvisit_counterW tygodniu9048
mod_vvisit_counterW miesiącu84653
mod_vvisit_counterOgółem2644374

Twoje IP: 54.243.26.210
,

Aktywni Użytkownicy

User Stats
Online : Brak Online
5 ostatnio zalogowanych
administrator Administrator  
2019-06-03 12:33:59
Member Joanna Bęben  
2019-05-19 15:28:58
Member Katarzyna  
2018-11-04 18:41:31
Member TomekPopek21  
2017-04-20 15:44:58
Member radekpopiell  
2016-12-08 19:40:48

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy bierze udział w wielu konkursach organizowanych przez różne instytucje, organizacje. Jednym z nich jest konkurs fotograficzny „OSOBLIWOŚCI PRZYRODNICZE W OBIEKTYWIE”, który zorganizował Zarząd Województwa Opolskiego. Jego celem jest propagowanie idei związanych z ochroną przyrody i bioróżnorodności w naszym regionie, pobudzenie zainteresowań uczniów otaczającą przyrodą, edukacja w zakresie ekologii, wzrost świadomości ekologicznej oraz upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki. Najpierw odbył się etap szkolny. Zadaniem uczniów klas IV – VIII  było samodzielnie wykonanie do 6 maja 2019 roku zdjęcia flory najbliższej okolicy: np. drzew śródpolnych, tradycyjnego sadu, alei przydrożnej. Do następnego etapu konkursu zostały wybrane prace trzech uczniów: Natalii Sochackiej, z klasy IV, która wykonała zdjęcie „Samotny kasztanowiec”, Jakuba Czogały z klasy IV, który wykonał zdjęcie „Piękna aleja drzew” oraz Emilii Siekierki, która wykonała fotografię „Kwitnąca stara jabłonka”. Prace wymienionych uczniów zostały przesłane organizatorom akcji. Życzymy im powodzenia i sukcesów w kolejnym etapie rywalizacji.

beranie_710 maja 2019 r. w Izbicku odbył się XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie beranie”. Patronat honorowy nad konkursem objął Urząd Marszałkowski w Opolu, Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich oraz Wójt Gminy Izbicko. Patronat medialny: NTO, Radio Opole, „Strzelec Opolski”, „Gość Niedzielny”, Radio DOXA. W komisji konkursu zasiadały osoby profesjonalnie  związane z kulturą i gwarą Śląska,: prof. Teresa Smolińska, dr hab. Dorota Świtała – Trybek, dr hab. Lidia Przymuszała, ksiądz Manfred Słaboń, Anna Bannert z Muzeum Wsi Opolskiej, Ryszard Lipok pomysłodawca i twórca tego konkursu, Norbert Kleman ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Helga Bieniusa nauczycielka i regionalistka, Maria Lepich nauczycielka i regionalistka, Krystian Czech dyrektor Łubiańskiego Ośrodka Kultury, Urszula Matonóg pracownik UG w Izbicku. Kolejny raz w konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pokrzywnicy. Szkołę reprezentowali uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki. W kategorii solistów klas IV-VI wystąpił Szymon Bich z klasy  V z monologiem „Rodzinnoł tradycja”, opowiadając o swojej rodzinie, w której już trzecie pokolenie gra na instrumentach i w Orkiestrze Dętej w Pokrzywnicy. Uczennice klasy I Milena Linek i Viktoria Niedworok zaprezentowały tekst "Kołocz czy kołacz". Zaś przedszkole reprezentowali: Hanna Friedla z tekstem „Po kurziki na torg” oraz Dawid Pilarz „Chop na zakupach”. W tym roku możemy się pochwalić dwoma osiągnięciami. Wyróżnienie otrzymały przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Łężcach: Jakub Lacheta, Tim i Vivien Drescher za scenkę rodzajową „Wodzionka – zupa z wody”. W kategorii scenki rodzajowe klas VII, VIII i III gimnazjum II miejsce  zajęły nasze uczennice, które w kabaretowej konwencji przedstawiały scenkę „W kolejce do lykarza”. Trzy dziewczyny: Natalia Behr, Natalia Hoerster i Letycja Damrat odgrywały role starszych pań, które spotkały się w kolejce do lekarza. Jak wiadomo, takie rozmowy toczą się wokół  chorób, sposobów leczenia czy spraw rodzinnych. Nasze reprezentantki ubrane były w oryginalne stroje z lat 70. i 80., które skrupulatnie przechowywano w rodzinie Natalii Behr. To dzięki jej rewelacyjnej grze aktorskiej nasze uczennice otrzymały nagrodę, a sama Natalia zastała dostrzeżona przez jury i dodatkowo nagrodzona za talent komediowy. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. Dzięki temu kolejne pokolenia  posługują się gwarą, nie wstydzą się swojego pochodzenia i , miejmy nadzieję, przekażą tradycję swoim dzieciom.

archiwum_725 kwietnia 2019 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokrzywnicy miał przyjemność gościć Panią Izabelę Waloszek, przedstawicielkę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pod egidą, którego, szkoła zaangażowała się w projekt „Archiwum historii mówionej”. Projekt ma na celu zachowanie wspomnień świadków historii w oparciu o szeroko pojęte dzieje Górnego Śląska, jego kulturę oraz historię, propagowanie historii lokalnej oraz edukację zarówno młodszych jak i nieco starszych pokoleń. W projekcie udział wezmą uczniowie klas V-VII. Projekt zakłada udział uczniów w szkoleniach dziennikarskich prowadzonych przez pracowników Radia Opole, wizytę w siedzibie radia, prelekcje oraz szkolenia prowadzone przez historyków, nagrywanie rozmów ze świadkami historii wybranymi przez uczniów, obróbkę nagrań przy współpracy z profesjonalistami oraz konferencję z udziałem zarówno dziennikarzy radia jak i uczniów wraz z ich rozmówcami, na której przedstawione zostaną wyniki przedsięwzięcia. Dzięki projektowi uczniowie będą mieć możliwość zaznajomienia się z pracą dziennikarza, uczestniczenia w ciekawych warsztatach, zwiedzenia ciekawych miejsc, zapoznania się z ciekawymi i nieraz wzruszającymi historiami życia starszych osób. Nagrywane rozmowy pomogą także lepiej zrozumieć społeczność lokalną, której istotną część stanowią osoby starsze. Zwieńczeniem działań w projekcie będzie umieszczenie nagrań na stronie internetowej Archiwum Historii Mówionej, aby były ogólnodostępne oraz mogły stanowić wspaniałe źródło do rozważań nad dziejami Górnego Śląska. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie zyskają możliwość poznania na nowo ich rozmówców, osób im bliskich, wysłuchania o ich często burzliwych przeżyciach czasów minionych. To także szansa dla lokalnej społeczności, aby dowiedzieć się więcej o własnej historii, dziejach osób z ich otoczenia a tym samym o własnej historii. Udział w takim projekcie z pewnością przyniesie wymierne korzyści zarówno dla uczniów biorących w nim udział jak i ich rozmówców oraz społeczności lokalnej, poznania się na nowo różnych pokoleń oraz zrozumienia wielu czynników kształtujących teraźniejszość, gdyż nie da się zrozumieć współczesności bez zrozumienia historii.

Modlitwa za Ojczyznę Piotra Skargi

Ojczyzna – zwykłe słowo,
A tyle znaczy.
Ojczyzna – piękne słowo,
Jak je tłumaczyć?
Ojczyzna – to jabłonie
kwiatami obsypane
I modre chabry w zbożu
i jasny śpiew skowronka.
I srebrnołuskie fale,
odrzańskie i wiślane
Skalista grań tatrzańska
i mazowiecka łąka
Ojczyzna – jedno słowo
A tyle treści
Ojczyzna – wielkie słowo
Co jeszcze mieści?
Ojczyzna – to wsie,
miasta, ulice i stadiony
I wszystkie polskie huty
i wszystkie polskie szkoły.
To porty i okręty
i morza brzeg zielony.
To zwykły dzień roboczy
i święta dzień wesoły
Ojczyzna – bliskie słowo
W nim serca wszystkie
Ojczyzna – zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
Ojczyzna – to czas dawny,
Ojczyzna – to czas bliski
To miły dom rodzinny
i Matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa
znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami,
to serca nasze własne

3maj_1230 kwietnia 2019r. odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pokrzywnicy przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

Przypomniano także tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, oraz wyjaśniono dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana scenografia.
Występ spotkał się z dużym aplauzem ze strony widowni, a dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

 

Daty o których warto pamiętać:

1 maja – od 1890 roku Międzynarodowe Święto Pracy . Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku.
2 maja –  od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej . 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8.

3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję. Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki.

26 kwietnia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi odbył się Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Jest to gminny etap kwalifikujący uczestników do etapu wojewódzkiego, który odbywa się w Izbicku. W tym roku, ze względu na reformę szkolnictwa, szkoły podstawowe zostały podzielone na trzy grupy, dlatego naszą placówkę reprezentował solista Szymon Bich z klasy V z monologiem „Rodzinnoł tradycja”, uczennice klas VII-VIII ze scenką humorystyczną „W kolejce do lykarza”, a także uczennice klasy I Milena Linek i Viktoria Niedworok. Dziewczynki zaprezentowały tekst "Kołocz czy kołacz". Szymon w swoim wystąpieniu opowiadał o tradycji, która panuje w jego rodzinie od trzech pokoleń, a mianowicie o grze na instrumentach oraz występach w Orkiestrze Dętej w Pokrzywnicy. Natomiast scenka ukazywała trzy starsze panie, które spotkały się w przychodni i czekały na wizytę u lekarza, rozmawiając o bolączkach dnia codziennego emerytów w Polsce. Dzięki temu, że niektórzy uczniowie dobrze posługują się gwarą,  a przede wszystkim mają śląski akcent, można przygotowywać przedstawienia i w ten sposób przekazywać historię i tradycję naszej „małej ojczyzny”. Uczniowie z ZS-P w Pokrzywnicy zajęli ex aequo pierwsze miejsce i tym samym dostali się do konkursu wojewódzkiego organizowanego w Izbicku.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy wzięła aktywny udział w Akcji Ekologicznej zorganizowanej przez firmę Green Office Ecologie „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ŚMIECI”. Placówka przeprowadziła akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego elektronicznego. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy Pokrzywnicy. Jej zadaniem było podniesienie świadomości ekologicznej, aby niepotrzebne przedmioty nie wyrzucać na śmietnisko, ponieważ mogą zatruć glebę, tylko oddać w celu ich przetworzenia i ponownego wykorzystania. Szkoła od wielu lat prowadzi akcje zbiorki makulatury, baterii, nakrętek, puszek aluminiowych w celu odzysku wielu surowców. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Cieszymy się, że zebraliśmy 390 kilogramów różnego rodzaju sprzętu, ponieważ nawet małe działanie każdego człowieka prowadzi do ochrony naszego środowiska naturalnego.

26 kwietnia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Pokrzywnicy obchodzono Światowy Dzień Ziemi. Na początku klasa IV przestawiła inscenizację proekologiczną „Dzieci w sądzie”. Ukazano w niej rozprawę sądową, w której oskarżonymi były dzieci, które śmiecą wszędzie, gdzie się pojawią. Obecni byli także prokurator, obrońca, pokrzywdzona, czyli Matka Natura oraz świadkowie: Ziemia, Powietrze, Woda, Rzeka. Przekazano w niej bardzo ważną wiedzę na temat ochrony przyrody. Następnie nawiązano do hasła tegorocznych uroczystości „Ochrona zagrożonych gatunków” i przedstawiono prezentację multimedialną „Gatunki zwierząt zagrożonych na świecie”. Okazało się, że na świecie w naturalnych warunkach żyje jedynie 720 goryli górskich, 60 osobników nosorożca jawajskiego, 1600 pand wielkich. Niestety, przyczyną ich wymierania są działania człowieka, który niszczy ich środowiska życia. Przypomniano także o dodatkowych działaniach proekologicznych podjętych w szkole: zbiórka surowców wtórnych, konkurs fotograficzny polegający na sfotografowaniu starych drzew w celu ich ochrony zachęcanie uczniów do zbierania surowców wtórnych, pisanie Listów dla Ziemi. Potem każda klasa otrzymała zestaw zadań do wykonania, aby pracując razem, jeszcze bardziej się zintegrować i nauczyć się odpowiedzialności za ostateczny wynik zespołu klasowego: pisanie krótkich wierszyków o tematyce ekologicznej, wykonanie pracy plastycznej „Ziemia za 100 lat”, mapy myśli „Jestem przyjacielem Ziemi, bo…(Co ja naprawdę robię!!!), napisanie KODEKSU PRZYJACIELA ZIEMI (Co trzeba robić!!!), plakat „Prośby Ziemi”

Na zakończenie każda klasa zaprezentowała wyniki swojej pracy. Okazało się, że powstały piękne plakaty, mapy myśli oraz wiersze, niektóre piękne, zachęcające do refleksji nad własnym zachowaniem.
Cieszymy się, że większość uczniów zaangażowało się w pracę. Najważniejsze, że nastąpił przyrost wiedzy ekologicznej. Proste działania każdego z nas: segregowanie śmieci, oszczędzanie wody
i energii elektrycznej, ograniczenie używania plastiku przyczynia się do opóźnienia procesu degradacji środowiska naturalnego.

Więcej artykułów…

Najnowsze zdjęcia

Certyfikaty

Bezpieczna droga

Prognoza pogody

Zadbaj o kręgosłup

QR Code