Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
26 października 2020
Imieniny obchodzą
Dymitriusz, Ewaryst, Eweryst, Lucyna, Ludmiła, Lutosław, Łucjan
Do końca roku zostało
67 dni

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj687
mod_vvisit_counterWczoraj2974
mod_vvisit_counterW tygodniu687
mod_vvisit_counterW miesiącu92968
mod_vvisit_counterOgółem4099243

Twoje IP: 18.215.62.41
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

jezyki_16Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pokrzywnicy obchodząc Europejski Dzień Języków. Ze względu na obecną sytuację świętowanie odbyło się w nieco innej formie niż w poprzednich latach. Po wysłuchaniu ciekawostek na temat języków świata każda klasa musiała poradzić sobie z różnorakimi zadaniami językowymi. Nie zabrakło również pracy z mapą Europy. Uczniowie z wielką uwagą wsłuchiwali się w piosenkę pochodząca z filmu „Kraina Lodu” śpiewaną w 25 językach. Na koniec wykonano plakaty Niemiec, Wielkiej Brytanii, oraz Irlandii na których zamieszczono symbole kojarzone z danym państwem. Wszyscy uczniowie zgodnie przyznali, że umiejętność posługiwania się językiem obcym jest niezbędna aby móc swobodnie kontaktować się z mieszańcami pozostałych krajów unijnych, podróżować, poznawać kulturę a także pracować. Zatem do dzieła – języki obce nadchodzimy!

szkola_3Powrót do szkoły dla każdego ucznia wiąże się z poruszaniem po drogach i zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W czasie zajęć, na których realizowane są  zadania ujęte w  Ogólnopolskim Programie „Uczymy dzieci programować”, uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, zasady obowiązujące w szkolnym autobusie. Dzieci za pomocą symboli graficznych  dokonały analizy różnych sytuacji i zachowań na drodze. Następnie na wirtualnej macie do kodowania  stworzyli kod, który pozwalał w bezpieczny sposób przeprowadzić wirtualnego ucznia do wirtualnej szkoły. W swoim programowaniu drogi do szkoły uczniowie starali się unikać sytuacji niebezpiecznych. Podobne zadanie dzieci wykonywały na macie do kodowania, na której uczniowie manipulowali symbolami graficznymi przedstawiającymi sygnalizator, przejście dla pieszych i pojazdy. Do wytyczenia drogi dzieci wykorzystały plastikowe kubeczki, a kierunki oznaczały strzałkami.  Po zakończeniu zajęć wirtualne ćwiczenia uczniowie przenieśli do świata realnego.

Kolejny już raz najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Ten dzień ma na celu rozbudzić w dzieciach kreatywność, pomysłowość i zachęcić do odkrywania swoich talentów. Uczniowie obejrzeli krótki film przedstawiający historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Uczniowie zastanawiali się, co może powstać z kropki. Każde dziecko przeniosło się w świat swojej kreatywności i podobnie jak Vashti mogło wykonać pracę plastyczną zaczynając od kropki.  Na zakończenie zajęć każdy z uczniów mógł głośno wypowiedzieć słowa „Wierzę w siebie, jestem pomysłowy”

sprzatanie_1We wtorek, 22 kwietnia 2020 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami na lekcji wychowawczej udali się na teren boiska i otoczenia szkoły. Opiekun samorządu uczniowskiego przeprowadził pogadankę z uczniami  na temat dbania o środowisko, a następnie podzielono uczniów na mniejsze grupy sprzątające. W tym roku z powodu pandemii akcja została zorganizowana na terenie szkoły. Wszyscy pracowali solidnie, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając  o stan środowiska. To jedna z najbardziej atrakcyjnych akcji związanych z nauką o dbanie i otaczającą nas przyrodę!

kropka_1Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się 15 września od 2009 roku. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”. Opowiada o dziewczynce, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Dzień Kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. By odkrywać ich talenty i pokazać je innym. Z tej okazji 15 września uczniowie szkoły podstawowej  ZSP w Pokrzywnicy wzięli udział  w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. Udział szkoły w tym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. Kropki królowały na ubraniach nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kropki i kółka. W tym dniu w każdej klasie odbyły się zajęcia przedmiotowe z kropką w roli głównej ! Wspólnie oglądano film przedstawiający niesamowitą  historię Vashti. Opowieść ta  posłużyła jako temat do rozmów, które miały na celu uzmysłowić uczniom, że każdy z nas posiada jakiś talent. Rozwiązywano zadania matematyczne, śpiewano piosenkę „Dot song” na języku angielskim. Każdy z uczniów miał okazję podzielić się swoim talentem zapisując go na kropce a następnie umieszczając go na drzewie talentów. Dzień Kropki sprawił radość zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.

biblioteka_317 września 2020r. uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy złożyli wizytę w bibliotece szkolnej. Celem spotkania było omówienie roli książki w naszym życiu, zapoznanie z księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci młodszych, przypomnienie Kodeksu Czytelnika oraz zachęcenie uczniów do systematycznego wypożyczania i czytania książek. Każdy z drugoklasistów mógł wypożyczyć sobie książkę zgodną z jego zainteresowaniami. Miejmy nadzieję, że dzieci będą często zaglądać do tego miejsca i korzystać z zasobów biblioteki szkolnej.

czytanie_14 września 2020 r. w PSP w Pokrzywnicy  czworo uczniów klasy 8 przeczytało i nagrało fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”.  Goplaną była Natalia Nosol, Chochlikiem Dawid Pietrasz, Skierką Wiktoria Hampf, Grabcem Grazian Mainka. W naszej szkole akcja ta odbyła się po raz ósmy, lecz w związku z pandemią covid-19 i odmiennymi zasadami organizowania imprez,  nie mogliśmy się spotkać. Jako szkolny  koordynator tej akcji zachęcam uczniów klas starszych do przeczytania utworu, gdyż jest to lektura obowiązkowa klasy 8. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w szerokim gronie, a nasza szkoła będzie  kontynuować dobrą tradycję Narodowego Czytania.

Więcej artykułów…