Z kalendarza

Dzisiaj jest
Czwartek
22 sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy, Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław, Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd
Do końca roku zostało
132 dni

LogowanieObecni na stronie

  • [Bot]
  • [Google]
Teraz online:
  • Gości: 1
  • Robotów: 2

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3809
mod_vvisit_counterWczoraj4048
mod_vvisit_counterW tygodniu16192
mod_vvisit_counterW miesiącu84261
mod_vvisit_counterOgółem2845826

Twoje IP: 3.81.28.94
,

Aktywni Użytkownicy

User Stats
Online : Brak Online
5 ostatnio zalogowanych
administrator Administrator  
2019-06-27 8:49:46
Member Joanna Bęben  
2019-05-19 15:28:58
Member Katarzyna  
2018-11-04 18:41:31
Member TomekPopek21  
2017-04-20 15:44:58
Member radekpopiell  
2016-12-08 19:40:48

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

zakonczenie_3819 czerwca 2019 roku uczniowie klas I – VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy uroczyście zakończyli rok szkolny. W uroczystości wzięli również udział pan wójt Tomasz Hubert Kandziora, rodzice oraz zaproszeni goście. Klasa ósma pożegnała się i podziękowała występem artystycznym. Siódmoklasiści pożegnali absolwentów humorystyczną inscenizacją i piosenkami. Klasy I – III wspólnie przygotowały wiersze i piosenki o tematyce wakacyjnej. Wójt gminy Reńska Wieś wręczył ósmoklasistom świadectwa ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy. Uhonorował uczniów, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem:

-  J.Danielewicz, L.Damrat, M.Moszek, D.Mutwin, J.Pańczyszyn, K.Schreiber

oraz wręczył stypendia za wysokie wyniki w nauce: J. Czogała (kl. IV), N. Nosol (kl. VI),  J. Danielewicz (kl. VIII).  Następnie pani dyrektor Joanna Bęben wręczyła świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas IV – VII:

klasa IV: O.Cielanga, J.Gartieb, J.Czogała, J.Moszek, N. Sochacka, L.Swientek

klasa V: Sz.Bich, A. Kern, J.Kurpiela, E.Siekierka, W.Sordyl, B.Weinkopf

klasa VI: W.Hampf, G.Mainka. N.Nosol, D.Pietrasz

klasa VII: N.Behr

Wręczyła także dyplomy wzorowego i bardzo dobrego ucznia w klasach I – III:

klasa I: E.Makaryk, K.Mutwin, M.Linek, V.Niedworok, E.Pander, J.Pogodała,

klasa II: E.Malcher, M.Schreiber, M.Skucik

klasa III: Z.Frai

Rada Pedagogiczna postanowiła przyznać tytuł SUPER UCZNIA: N.Behr, J.Danielewicz,
E.Malcher, M.Linek,
które otrzymały z rąk Pani dyrektor pamiątkowe statuetki.

Następnie Pani dyrektor podziękowała dyplomem osobom i instytucjom, które wspierały szkołę w jej działaniach i w podnoszeniu jakości jej funkcjonowania. Na zakończenie podziękowała wszystkim za wspólną pracę oraz życzyła udanych wakacji.

czytam_57 czerwca 2019 roku uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pokrzywnicy oraz goście wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. Została ona zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Głównym celem było budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką.  Akcja miała zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Mieli się przekonać, że czytała nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi. Wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek. Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna „Powody, dla których warto czytać książki”. Zebrani mogli uzupełnić mapy myśli „Książka to…” oraz „Lubię czytać, bo”. Mamy nadzieję, że uczniowie, którzy odnaleźli radość z czytania, będą także czytelnikami w dorosłym życiu.

opole_910 maja 2019 r. uczniowie klas I – III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pokrzywnicy oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy oraz oddziału w Łężcach, które niebawem będą uczniami pierwszej klasy wybrały się na wycieczkę do Opola. Atrakcji nie brakowało. Pierwszą była podróż pociągiem. Dla wielu dzieci była to pierwsza jazda tym środkiem lokomocji. Po przyjeździe do Opola udaliśmy się do Archiwum Państwowego. Tam odbyły się zajęcia mające na celu ukazanie historii oraz dobrodziejstwa wynikającego z obecności rzeki Odry na naszym terenie. Zajęcia nosiły tytuł „Podróż Filipka z biegiem Odry”. Uczniowie poznali losy chłopca żyjącego  w XIX wieku. Filipek miał zostać żeglarzem, więc już jako mały chłopiec uczył się tego zawodu. Dzieci dowiedziały się z jakimi trudnościami musiał zmierzyć się Filipek. Poznały również takie pojęcia jak tratwa, barka, śluza, młyn wodny. Dowiedziały się jakie ssaki, ryby, gady i płazy zamieszkują teren Odry. Wszystkie dzieci dostały kolorową książeczkę, w którą wkleiły poznane elementy. Zajęcia zakończyły się wykonaniem przez dzieci poznanych zwierząt z różnorakich materiałów. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez dzieci był Młodzieżowy Dom Kultury. Tam grupa udała się na przedstawienie organizowane w ramach 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek pt. „Smacznego proszę wilka…”. Była to opowieść o pięknej przyjaźni wilka z zajączkiem, który stracił swojego tatę. Jak wszystkim wiadomo wilki zjadają zające, ten jednak zmierzył się z trudnym wyborem życiowym. Polubił małego zajączka i postanowił znaleźć dla niego nowy dom. Cała historia zakończyła się oczywiście szczęśliwie. Po przedstawieniu grupa udała się na dworzec PKP aby pociągiem wrócić z powrotem do Kędzierzyna  - Koźla, gdzie na dworcu czekali już stęsknieni rodzice. Wyjazd ten okazał się bardzo wartościowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dzięki niemu dzieci lepiej poznały historię regionu oraz zapoznały się z zawodem flisaków, którzy przez wieki związani byli z żeglugą na Odrze. Wizyta w teatrze rozbudziła u uczniów i dzieci zainteresowanie kulturą i sztuką, wywołała wiele pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że nasi podopieczni będą bardzo pozytywnie wspominać ten wyjazd.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy bierze udział w wielu konkursach organizowanych przez różne instytucje, organizacje. Jednym z nich jest konkurs fotograficzny „OSOBLIWOŚCI PRZYRODNICZE W OBIEKTYWIE”, który zorganizował Zarząd Województwa Opolskiego. Jego celem jest propagowanie idei związanych z ochroną przyrody i bioróżnorodności w naszym regionie, pobudzenie zainteresowań uczniów otaczającą przyrodą, edukacja w zakresie ekologii, wzrost świadomości ekologicznej oraz upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki. Najpierw odbył się etap szkolny. Zadaniem uczniów klas IV – VIII  było samodzielnie wykonanie do 6 maja 2019 roku zdjęcia flory najbliższej okolicy: np. drzew śródpolnych, tradycyjnego sadu, alei przydrożnej. Do następnego etapu konkursu zostały wybrane prace trzech uczniów: Natalii Sochackiej, z klasy IV, która wykonała zdjęcie „Samotny kasztanowiec”, Jakuba Czogały z klasy IV, który wykonał zdjęcie „Piękna aleja drzew” oraz Emilii Siekierki, która wykonała fotografię „Kwitnąca stara jabłonka”. Prace wymienionych uczniów zostały przesłane organizatorom akcji. Życzymy im powodzenia i sukcesów w kolejnym etapie rywalizacji.

beranie_710 maja 2019 r. w Izbicku odbył się XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie beranie”. Patronat honorowy nad konkursem objął Urząd Marszałkowski w Opolu, Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich oraz Wójt Gminy Izbicko. Patronat medialny: NTO, Radio Opole, „Strzelec Opolski”, „Gość Niedzielny”, Radio DOXA. W komisji konkursu zasiadały osoby profesjonalnie  związane z kulturą i gwarą Śląska,: prof. Teresa Smolińska, dr hab. Dorota Świtała – Trybek, dr hab. Lidia Przymuszała, ksiądz Manfred Słaboń, Anna Bannert z Muzeum Wsi Opolskiej, Ryszard Lipok pomysłodawca i twórca tego konkursu, Norbert Kleman ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Helga Bieniusa nauczycielka i regionalistka, Maria Lepich nauczycielka i regionalistka, Krystian Czech dyrektor Łubiańskiego Ośrodka Kultury, Urszula Matonóg pracownik UG w Izbicku. Kolejny raz w konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pokrzywnicy. Szkołę reprezentowali uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki. W kategorii solistów klas IV-VI wystąpił Szymon Bich z klasy  V z monologiem „Rodzinnoł tradycja”, opowiadając o swojej rodzinie, w której już trzecie pokolenie gra na instrumentach i w Orkiestrze Dętej w Pokrzywnicy. Uczennice klasy I Milena Linek i Viktoria Niedworok zaprezentowały tekst "Kołocz czy kołacz". Zaś przedszkole reprezentowali: Hanna Friedla z tekstem „Po kurziki na torg” oraz Dawid Pilarz „Chop na zakupach”. W tym roku możemy się pochwalić dwoma osiągnięciami. Wyróżnienie otrzymały przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Łężcach: Jakub Lacheta, Tim i Vivien Drescher za scenkę rodzajową „Wodzionka – zupa z wody”. W kategorii scenki rodzajowe klas VII, VIII i III gimnazjum II miejsce  zajęły nasze uczennice, które w kabaretowej konwencji przedstawiały scenkę „W kolejce do lykarza”. Trzy dziewczyny: Natalia Behr, Natalia Hoerster i Letycja Damrat odgrywały role starszych pań, które spotkały się w kolejce do lekarza. Jak wiadomo, takie rozmowy toczą się wokół  chorób, sposobów leczenia czy spraw rodzinnych. Nasze reprezentantki ubrane były w oryginalne stroje z lat 70. i 80., które skrupulatnie przechowywano w rodzinie Natalii Behr. To dzięki jej rewelacyjnej grze aktorskiej nasze uczennice otrzymały nagrodę, a sama Natalia zastała dostrzeżona przez jury i dodatkowo nagrodzona za talent komediowy. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. Dzięki temu kolejne pokolenia  posługują się gwarą, nie wstydzą się swojego pochodzenia i , miejmy nadzieję, przekażą tradycję swoim dzieciom.

archiwum_725 kwietnia 2019 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokrzywnicy miał przyjemność gościć Panią Izabelę Waloszek, przedstawicielkę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pod egidą, którego, szkoła zaangażowała się w projekt „Archiwum historii mówionej”. Projekt ma na celu zachowanie wspomnień świadków historii w oparciu o szeroko pojęte dzieje Górnego Śląska, jego kulturę oraz historię, propagowanie historii lokalnej oraz edukację zarówno młodszych jak i nieco starszych pokoleń. W projekcie udział wezmą uczniowie klas V-VII. Projekt zakłada udział uczniów w szkoleniach dziennikarskich prowadzonych przez pracowników Radia Opole, wizytę w siedzibie radia, prelekcje oraz szkolenia prowadzone przez historyków, nagrywanie rozmów ze świadkami historii wybranymi przez uczniów, obróbkę nagrań przy współpracy z profesjonalistami oraz konferencję z udziałem zarówno dziennikarzy radia jak i uczniów wraz z ich rozmówcami, na której przedstawione zostaną wyniki przedsięwzięcia. Dzięki projektowi uczniowie będą mieć możliwość zaznajomienia się z pracą dziennikarza, uczestniczenia w ciekawych warsztatach, zwiedzenia ciekawych miejsc, zapoznania się z ciekawymi i nieraz wzruszającymi historiami życia starszych osób. Nagrywane rozmowy pomogą także lepiej zrozumieć społeczność lokalną, której istotną część stanowią osoby starsze. Zwieńczeniem działań w projekcie będzie umieszczenie nagrań na stronie internetowej Archiwum Historii Mówionej, aby były ogólnodostępne oraz mogły stanowić wspaniałe źródło do rozważań nad dziejami Górnego Śląska. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie zyskają możliwość poznania na nowo ich rozmówców, osób im bliskich, wysłuchania o ich często burzliwych przeżyciach czasów minionych. To także szansa dla lokalnej społeczności, aby dowiedzieć się więcej o własnej historii, dziejach osób z ich otoczenia a tym samym o własnej historii. Udział w takim projekcie z pewnością przyniesie wymierne korzyści zarówno dla uczniów biorących w nim udział jak i ich rozmówców oraz społeczności lokalnej, poznania się na nowo różnych pokoleń oraz zrozumienia wielu czynników kształtujących teraźniejszość, gdyż nie da się zrozumieć współczesności bez zrozumienia historii.

Modlitwa za Ojczyznę Piotra Skargi

Ojczyzna – zwykłe słowo,
A tyle znaczy.
Ojczyzna – piękne słowo,
Jak je tłumaczyć?
Ojczyzna – to jabłonie
kwiatami obsypane
I modre chabry w zbożu
i jasny śpiew skowronka.
I srebrnołuskie fale,
odrzańskie i wiślane
Skalista grań tatrzańska
i mazowiecka łąka
Ojczyzna – jedno słowo
A tyle treści
Ojczyzna – wielkie słowo
Co jeszcze mieści?
Ojczyzna – to wsie,
miasta, ulice i stadiony
I wszystkie polskie huty
i wszystkie polskie szkoły.
To porty i okręty
i morza brzeg zielony.
To zwykły dzień roboczy
i święta dzień wesoły
Ojczyzna – bliskie słowo
W nim serca wszystkie
Ojczyzna – zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
Ojczyzna – to czas dawny,
Ojczyzna – to czas bliski
To miły dom rodzinny
i Matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa
znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami,
to serca nasze własne

3maj_1230 kwietnia 2019r. odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pokrzywnicy przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

Przypomniano także tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, oraz wyjaśniono dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana scenografia.
Występ spotkał się z dużym aplauzem ze strony widowni, a dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

 

Daty o których warto pamiętać:

1 maja – od 1890 roku Międzynarodowe Święto Pracy . Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku.
2 maja –  od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej . 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8.

3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję. Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki.

Więcej artykułów…

Certyfikaty

Bezpieczna droga

Prognoza pogody

Zadbaj o kręgosłup

QR Code