Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
26 października 2020
Imieniny obchodzą
Dymitriusz, Ewaryst, Eweryst, Lucyna, Ludmiła, Lutosław, Łucjan
Do końca roku zostało
67 dni

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj689
mod_vvisit_counterWczoraj2974
mod_vvisit_counterW tygodniu689
mod_vvisit_counterW miesiącu92970
mod_vvisit_counterOgółem4099245

Twoje IP: 18.215.62.41
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

2009 Szendehely_38 W dniach 19-23 października grupa 38 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pokrzywnicy oraz Publicznego Gimnazjum w Długomiłowicach uczestniczyła w wycieczce do zaprzyjaźnionej z gminą Reńska Wieś miejscowości Szendehely na Węgrzech. Wycieczka była w całości finansowana przez Unię Europejską.

Bardzo wczesnym poniedziałkowym rankiem grupa wyruszyła w drogę. Po ośmiu godzinach spokojnej podróży uczniowie wraz z opiekunami zostali przywitani w budynku szkoły podstawowej w Szendehely przez Panią Dyrektor Monikę Gotz. Po zakwaterowaniu w bungalowach w ośrodku wypoczynkowych Csatogovolgy i przepysznym obiedzie w restauracji Szepi, grupa udała się na zwiedzanie szkoły i krótką wycieczkę po miejscowości. Podczas wycieczki Polacy odwiedzili miejscowy skansen, gdzie zgromadzone zostały pamiątki i przedmioty, używane przez Węgrów w przeszłości. Po południu Polacy i Węgrzy wspólnie uczestniczyli w pracach artystycznych, malowano na szkle i kamieniach, wyszywano, wykonywano ozdoby z orzechów. Dziewczynki wykonywały wspólny plakat upamiętniający spotkanie.

We wtorek uczniowie udali się na wycieczkę do miejscowości Nograd. Tam zostali serdecznie powitani przez Panią Dyrektor tamtejszej szkoły podstawowej oraz ugoszczeni przepysznymi francuskimi ciasteczkami domowej roboty. Nasyceni udali się na wędrówkę do przepięknych ruin tamtejszego zamku. Po południu sportowcy z gimnazjum rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej z drużyną z Szendehely, a młodsi uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej. Dysponująca imponującym zapleczem sportowym szkoła w Szendehely zaproponowała szóstoklasistom rozgrywki w tenisa stołowego, badmintona i piłkę nożną.

Środa stała pod znakiem przepięknej stolicy Węgier -Budapesztu. Przewodnikiem wycieczki po tym wspaniałym mieście była przemiła pani - z pochodzenia Polka, która oprowadziła wycieczkę po Placu Bohaterów oraz Wzgórzu Gelerta, skąd rozpościera się wspaniała panorama całego miasta. Panorama ta wpisana jest na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na Wzgórzu Gelerta wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję zaopatrzyć się w węgierskie pamiątki. Wycieczka odwiedziła również Pałac Cudów - miejsce, w którym zgromadzono niespotykane przyrządy techniczne, pojazdy i dziwne instalacje. Można było pojeździć monocyklem, zobaczyć błyskawicę i przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych.

Środowy wieczór był czasem integracji polsko-węgierskiej. Najlepszą ku temu okazją okazała się kolacja połączona z dyskoteką. Początkowo niechętni, polscy i węgierscy uczniowie szaleli na parkiecie do 22.00 i wcale nie spieszno im było opuszczać miejsce zabawy. Miłą i bardzo zaskakującą niespodzianką okazał się tort urodzinowy przygotowany dla jednego z gimnazjalistów przez węgierskich kolegów.

Czwartek, który dla Węgrów był dniem święta narodowego, rozpoczął się wspólnym apelem podczas którego odśpiewane zostały hymny narodowe obydwu państw oraz odczytane wiersze w języku węgierskim i niemieckim. Następnie posadzono 3 drzewa na dziedzińcu szkolnym, które symbolizować będą przyjaźń polsko- węgierską. Apel zakończył się wymianą prezentów. Polska wycieczka poczęstowała wszystkich uczniów szkoły węgierskiej tradycyjnymi polskimi słodyczami oraz długopisami i czapeczkami. Na ręce pani Dyrektor przekazany został obraz szkoły w Pokrzywnicy, pokaźnych rozmiarów atlas Dolnego i Górnego Śląska oraz pamiątkowe zegary- kalendarze. Polska wycieczka otrzymała album o wspaniałych zakątkach Węgier oraz wiele prac wykonanych samodzielnie przez dzieci w poniedziałkowe popołudnie: pudełeczka, wazoniki i proporczyki. Ten dzień wycieczki zakończył się bardzo ciekawą lekcją węgierskiego tańca ludowego, w której chętnie uczestniczyli polscy i węgierscy uczniowie. Był to niestety ostatni punkt w bogatym programie pobytu polskich uczniów w Szendehely.

W piątek, po pysznym śniadaniu i wzruszającym pożegnaniu, zaopatrzona w kanapki, polska wycieczka wyruszyła w drogę powrotną do Polski. Po 8 godzinach spokojnej podróży wszyscy przywitali się ze stęsknionymi rodzicami.