Z kalendarza

Dzisiaj jest
Czwartek
22 sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy, Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław, Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd
Do końca roku zostało
132 dni

LogowanieObecni na stronie

  • [Bot]
  • [Google]
Teraz online:
  • Gości: 1
  • Robotów: 2

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3812
mod_vvisit_counterWczoraj4048
mod_vvisit_counterW tygodniu16195
mod_vvisit_counterW miesiącu84264
mod_vvisit_counterOgółem2845829

Twoje IP: 3.81.28.94
,

Aktywni Użytkownicy

User Stats
Online : Brak Online
5 ostatnio zalogowanych
administrator Administrator  
2019-06-27 8:49:46
Member Joanna Bęben  
2019-05-19 15:28:58
Member Katarzyna  
2018-11-04 18:41:31
Member TomekPopek21  
2017-04-20 15:44:58
Member radekpopiell  
2016-12-08 19:40:48

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

beranie_309.05.2014 r. w Izbicku odbył się  XXI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”.  Wzięli w nim udział również reprezentanci szkół z  gminy Reńska Wieś. Sukcesem zakończył się występ naszych, którzy zajęli III miejsce w kategorii scenek rodzajowych „małych”, czyli do 5 uczestników.

Uczniowie pokazali, jak dawniej na Śląsku wyglądało świniobicie. Gospodarz Hanys (w tej roli Kewin Moszek) i jego żona Truda (Julia Hampf) przygotowywali się do pracy szykując bajtę (rodzaj stolnicy), dymfry (kotły), miski, garnki ,węglarkę, ogromne koryto, piec żelazny. Wszystkie rekwizyty były oryginalne, niektóre już nawet lekko zardzewiałe, gdyż zostały użyczone przez rzeźnika (dziadka jednego z występujących uczniów). Rolę masarza Ericha odgrywał Kamil Hoerster, który, ubrany w specjalny strój rzeźnicki, przyniósł ze sobą fachowy sprzęt w starej, wysłużonej, kilkudziesięcioletniej, skórzanej torbie. Całą historię opowiadała Wiktoria Groetschel, która pełniła rolę narratora, dzięki temu w jej tekście pojawiało się wiele gwarowych nazw. Scenkę udało się zrealizować dzięki ogromnej pomocy rodziców, którzy służyli fachowymi radami. Reżyserem i opiekunem grupy jest nauczycielka języka polskiego Katarzyna Damrat, która w klasie VI prowadzi teatralną innowację pedagogiczną z elementami regionalizmu „TEATR I MY”. Pozwoliło to na przygotowanie młodych aktorów do występu i zaszczepienie w nich miłości do gwary
i tradycji śląskich.

Certyfikaty

Bezpieczna droga

Prognoza pogody

Zadbaj o kręgosłup

QR Code