Modlitwa za Ojczyznę Piotra Skargi
Ojczyzna – zwykłe słowo,
A tyle znaczy.
Ojczyzna – piękne słowo,
Jak je tłumaczyć?
Ojczyzna – to jabłonie
kwiatami obsypane
I modre chabry w zbożu
i jasny śpiew skowronka.
I srebrnołuskie fale,
odrzańskie i wiślane
Skalista grań tatrzańska
i mazowiecka łąka
Ojczyzna – jedno słowo
A tyle treści
Ojczyzna – wielkie słowo
Co jeszcze mieści?
Ojczyzna – to wsie,
miasta, ulice i stadiony
I wszystkie polskie huty
i wszystkie polskie szkoły.
To porty i okręty
i morza brzeg zielony.
To zwykły dzień roboczy
i święta dzień wesoły
Ojczyzna – bliskie słowo
W nim serca wszystkie
Ojczyzna – zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
Ojczyzna – to czas dawny,
Ojczyzna – to czas bliski
To miły dom rodzinny
i Matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa
znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami,
to serca nasze własne
30 kwietnia 2019r. odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pokrzywnicy przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Przypomniano także tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, oraz wyjaśniono dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana scenografia.
Występ spotkał się z dużym aplauzem ze strony widowni, a dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Daty o których warto pamiętać:
1 maja – od 1890 roku Międzynarodowe Święto Pracy . Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku.
2 maja – od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej . 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8.
3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję. Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki.