Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Wtorek
24 grudnia 2024
Imieniny obchodzą
Adam, Ada, Adamina, Adela, Ewa, Ewelina, Ewelin, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Zenobiusz
Do końca roku zostało
8 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj156
mod_vvisit_counterWczoraj3678
mod_vvisit_counterW tygodniu3834
mod_vvisit_counterW miesiącu63552
mod_vvisit_counterOgółem8932394

Twoje IP: 3.15.2.239
MOZILLA 5.0,

Do wakacji

Miłej nauki :)

90Powstanie_120 maja w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodów 90.rocznicy III powstania śląskiego. Uczniowie klasy VI przedstawili przebieg wydarzeń oraz „ wspomnienia dziadka”, który opowiadał o codziennych trudach powstańców.

Warto wiedzieć, że kilka bardzo ważnych bitew rozegrało się w naszej najbliższej okolicy. Kędzierzyn był ważnym strategicznie miejscem ze względu na węzeł kolejowy, o który toczyły się podczas powstania najcięższe walki. Ostatecznie po prawie pięciodniowej bitwie miasto zajęli Niemcy. Podczas walk wysadzono kilka mostów m.in. w Sławęcicach. W trakcie powstania największa bitwa odbyła się w dniach 21-26 maja 1921 roku w rejonie Góry Świętej Anny. Rozpoczęła się ona w dniu 21 maja szturmem i zajęciem tego strategicznego wzgórza przez bataliony Freikorpsu "Oberland" z Bawarii. Walki skończyły się zmuszeniem powstańców do wycofania się z całego regionu. Oto kilka ciekawostek związanych z pomnikiem i amfiteatrem na Górze Świętej Anny.

 

90Powstanie_5Pierwotnie w miejscu dzisiejszego amfiteatru znajdował się kamieniołom, z którego wydobywano wapienie. Wydobycia ostatecznie zaprzestano po I wojnie światowej. W 1934 r.  nowe władze niemieckie postanowiły upamiętnić Niemców poległych w 1921 r. i już w tym roku rozpoczęto przebudowę kamieniołomu na amfiteatr. Obiekt miał 7 tys. miejsc siedzących i 20 tys. stojących. Po II wojnie światowej niemiecki pomnik-mauzoleum został wysadzony w powietrze. Ogłoszono konkurs na polski pomnik. Komisja wybrała pracę artysty rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i jemu powierzyła realizację annogórskiego monumentu. Polski Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny wykonano z 260 metrów sześciennych granitu o wadze 782 ton. Pomnik uroczyście odsłonięto w czerwcu 1955 roku.