Zespół Promocji Zdrowia w składzie: Grażyna Dryndos, Jolanta Fundakowska, Alicja Jasińska przeprowadził ewaluację dwóch standardów Szkoły Promującej Zdrowie w celu odnowienia Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Dokładny raport z ewaluacji przedstawiono Opolskiemu Koordynatorowi- pani Jolancie Pogan.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokrzywnicy bierze udział w realizacji wielu przedsięwzięć, które przyczyniają się do kształtowania nawyków zdrowotnych u uczniów, nauczycieli, rodziców i środowiska lokalnego.
W 2010 roku uczniowie klas młodszych przystąpili do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez TESCO „Dbajmy o środowisko – to takie proste”. Uczniowie zdobyli I miejsce w województwie opolskim i zakwalifikowali się do ścisłego finału organizowanego w Warszawie. Tam realizując wszystkie zadania konkursowe związane z dbałością o zdrowie i ekologię wywalczyli III miejsce w kraju. Nagrodą za te zmagania była tablica multimedialna i wyposażenie pracowni multimedialnej w nowoczesny sprzęt. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III przystąpili do ogólnopolskiego konkursu „Aktywnie po zdrowie”. Uczniowie realizowali różnorodne zadania związane ze zdrowym odżywianiem się, aktywnością fizyczną oraz szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. W działania te włączeni byli rodzice, którzy pomagali dzieciom wykonywać dzieciom prace konkursowe oraz otrzymywali ulotki informacyjne związane z omawianym zagadnieniem. W przedszkolu realizowany jest program zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. Program ten uczy dzieci, jak rozpoznawać własne uczucia, jak o nich rozmawiać, jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźń oraz jak rozwiązywać konflikty. Poziom edukacji zdrowotnej został podniesiony i jest rozwijany poprzez wprowadzane innowacje pedagogiczne. W ciągu ostatnich 3 lat było realizowanych 6 innowacji pedagogicznych.
- „Zabawa w czytanie”
- „Mój dom, mój region – to mój mały świat”
- „Innowacja ekologiczna”
- „Ekonomia wokół nas”
- „Ścieżka dydaktyczna w Pokrzywnicy – czyli wycieczki i spacery po okolicy”
- „Wpływ bohaterów bajek na rozwój mowy i postaw moralnych dzieci w wieku przedszkolnym”
Wśród uczniów zaobserwowano zmiany nawyków żywieniowych. Nastąpiło to poprzez realizowanie w szkole wielu projektów edukacyjnych i podejmowanych akcji, między innymi:
- „Kubusiowi przyjaciele natury”
- „Tydzień chleba na zakwasie”
- „Choinka”
- „Śniadanie wielkanocne”
- „Radosny uśmiech, radosna przyszłość”
- „Owoce w szkole”
- „Szklanka mleka w szkole”
- „Wspólne drugie śniadanie”
- „Owocowa przerwa”
Szkoła wraz ze środowiskiem lokalnym podejmowała wiele działań wpływających na podniesienie
i umocnienie pozytywnych relacji. Odbywało się to poprzez projekty:
- „Jasełka – występy w kościele”
- „Czytamy poezję ks. Twardowskiego”
- „Tydzień chleba na zakwasie”
- „Kiermasze świąteczne”
- „Festyny rodzinne”
Do realizacji zadań szkoły posiadającej cechy szkoły promującej zdrowie włączani byli specjaliści. Odbył się cykl spotkań z przedstawicielami Straży Miejskiej. Dotyczyły one zachowania bezpieczeństwa na drodze, uzależnienia od komputera i Internetu, zachowania się wobec osób nieznajomych. Pielęgniarka szkolna realizowała ogólnopolski program „Radosny uśmiech, radosna przyszłość”. Pracownicy PPPP przeprowadzili cykl szkoleń dla rodziców i nauczycieli dotyczących higieny pracy umysłowej dzieci w domu, jak wspierać dziecko w sytuacjach trudnych.
Zdrowy tryb życia promowany był również poprzez udział uczniów w zawodach sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim.
- I, II, III, IV, VI miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego w Tenisie Stołowym
- II, IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim w Tenisie Stołowym
Podjęte przez nas działania tworzą społeczny klimat, który sprzyja satysfakcji z pracy, wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej i lokalnej.