Z kalendarza

Dzisiaj jest
Niedziela
28 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Arystarch, Maria, Paweł, Przybyczest, Waleria, Witalis
Do końca roku zostało
248 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2553
mod_vvisit_counterWczoraj5179
mod_vvisit_counterW tygodniu31065
mod_vvisit_counterW miesiącu112103
mod_vvisit_counterOgółem8121155

Twoje IP: 18.217.208.72
MOZILLA 5.0,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

warszawa_24W dniach 16-17 czerwca 2013r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pokrzywnicy wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Warszawy. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie zabytków, miejsc, w których dzieją się najważniejsze wydarzenia w Polsce i doświadczalne poznawanie niezwykłych zjawisk.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się tuż nad brzegiem Wisły, przy Moście Świętokrzyskim. CNK to wspaniała przygoda ze światem nauki i techniki, ale również świetna zabawa. Każdy mógł wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa, poznać tym samym i zrozumieć prawa fizyki rządzące światem np. samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się, jak powstaje tornado oraz doświadczyć tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.

Po tej wizycie czekała miła niespodzianka – wizyta na Stadionie Narodowym, obiekcie wybudowanym na finał EURO 2012, znanym do tej pory z telewizji. Mogliśmy podziwiać ogrom jego wnętrza.
Byliśmy także obserwatorami zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Płonie tam wieczny znicz. Ideą warszawskiego grobu - pomnika jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.
Mieliśmy okazję podziwiać z okien autokaru na trasie przejazdu Traktem Królewskim m.in.: Kancelarię Premiera, Sejm RP, "dzielnicę ambasad", pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, a w dalszej części Pałac Kultury i Nauki oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach a także Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina.
Korzystając z sprzyjającej aury spacerowaliśmy parkowymi alejkami Łazienek Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, w których znajduje się m.in. pomnik Fryderyka Chopina, przedstawiający słynnego kompozytora siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia pośród pięknej przyrody. Towarzyszyła nam jego muzyka.
Uczniowie w miejscu zakwaterowania - w Niepokalanowie w Klasztorze Braci Konwentualnych zwiedzili Muzeum Papieskie i obejrzeli Panoramę Tysiąclecia - ruchomą szopkę ilustrującą historię Kościoła w Polsce z 140 figurami znanych polskich chrześcijan.
W drugim dniu wycieczki byliśmy przy pomniku Małego Powstańca – to rzeźba przedstawiająca kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętniająca dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim.
Następnym etapem wycieczki był Sejm RP. Tam czekała nas dwukrotna kontrola pirotechniczna, po której znaleźliśmy się w korytarzach sejmowych. W Parlamencie oprowadził nas przewodnik, który opowiedział nam o historii Sejmu, o trybie ustawodawczym i rozmieszczeniu posłów w sali posiedzeń. Dowiedzieliśmy się też, w której części sali sejmowej znajduje się loża Prezydenta RP, jeśli jest tylko obserwatorem obrad, a jeśli zabiera głos w czasie obrad ma miejsce przydzielone przy mównicy. Byliśmy w miejscach, gdzie zazwyczaj przeprowadza się wywiady z posłami i przedstawicielami rządu. Na chwilę zatrzymaliśmy się przed tablicą upamiętniającą poległych posłów i senatorów w czasie II wojny światowej. Otrzymaliśmy również materiały sejmowe.
Piękny spacer na Stare Miasto - Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III Wazy, Katedra św. Jana - miejsce koronacji królów Polski oraz Kamienice Starego Miasta z Syrenką i Bazyliszkiem.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Muzeum w Wilanowie - siedzibie króla Jana III Sobieskiego i udział w żywej lekcji historii „Z wizytą u króla”. Zobaczyliśmy najstarszą część pałacu z komnatami królewskimi. Widzieliśmy portrety, malowidła sławiące mężne czyny króla Jana oraz przedstawiające jego ukochaną żonę Marysieńkę. Dowiedzieliśmy się jak przebiegała edukacja króla, jakie książki gromadził, w co się ubierał, jak przyjmował gości.
Do domu dotarliśmy nocą. Myślę, że zwiedzany fragment stolicy pozostanie na zawsze w pamięci uczestników wycieczki i sprawi, że kiedyś zapragną powrócić do tych miejsc raz jeszcze, a może nawet zechcą zobaczyć i poznać inne, równie fascynujące miejsca związane z historią i kulturą tego pięknego miasta????