Z kalendarza

Dzisiaj jest
Czwartek
2 maja 2024
Imieniny obchodzą
Anatol, Atanazy, Afanazy, Longin, Longina, Walenty, Walter, Witomir, Zygmunt
Do końca roku zostało
244 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2416
mod_vvisit_counterWczoraj4557
mod_vvisit_counterW tygodniu17358
mod_vvisit_counterW miesiącu6973
mod_vvisit_counterOgółem8139111

Twoje IP: 18.189.193.172
MOZILLA 5.0,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

czytelnik_10Taki tytuł nosi innowacja pedagogiczna realizowana w bieżącym roku szkolnym w Publicznym Przedszkolu w Pokrzywnicy i oddziale przedszkolnym w Łężcach przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pokrzywnicy. Jej autorkami są nauczycielki z przedszkoli: Ewelina Bula i Sybilla Kozubek oraz szkolna bibliotekarka Grażyna Dryndos.

Celem innowacji jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania książką, jako źródłem wiedzy, przeżyć, emocji, wspomaganie rozwoju umysłowego poprzez doskonalenie mowy, uwrażliwienie na piękno literatury, zwiększenie zasobu słownictwa, poprawa koncentracji uwagi i wyciszenie się, kształtowanie umiejętności wyrażania własnych sądów i argumentowania opinii, rozbudzanie wyobraźni i aktywności intelektualnej przez codzienny kontakt z książką, powstawanie więzi między nauczycielem i dzieckiem oraz między rodzicami i dziećmi. Realizowana jest w czasie zajęć oraz podczas  dodatkowych działań.

Wiemy, że żadne dziecko nie staje się czytelnikiem z dnia na dzień. By wykształcić w nim potrzebę obcowania z książką, należy jak najwcześniej wprowadzić inicjację literacką, rozumianą jako szereg działań społecznych i kulturowych. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania. Doskonałym miejscem na te działania jest przedszkole, dlatego podjęliśmy się tego wyzwania.

Nowatorstwo opracowania polega na: codziennym czytaniu dzieciom literatury przez 10 minut przez nauczycieli, uczniów, rodziców, dziadków, inne osoby. Nawiązała się współpraca z biblioteką szkolną i odbywają się regularne wyjściach do biblioteki. Zainicjowano  współpracę z Publiczną Biblioteką
w Kędzierzynie – Koźlu. Realizowane będą  projekty edukacyjne: „Dzień Pluszowego Misia”, „Dzień postaci z bajek”, „ Niedziela z książką”. Dzieci wezmą  udział w akcjach charytatywnych „Zbiórka książek dla Domu Św. Karola i Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek”, konkursie wiedzy „Znam baśnie”, w ogólnokrajowych akcjach „Uwolnij swoje książki”.

Do tej pory zrealizowano szereg działań. Dzieci regularnie uczestniczą w  przedstawieniach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Obejrzały także  sztukę w teatrze „Zew natury, czyli Pingwiny ratują świat”, aby mogły zobaczyć inscenizację literatury dla dzieci. Odwiedziły w Kędzierzynie – Koźlu księgarnię, gdzie zapoznały się z ofertą książek dla dzieci oraz Publiczną Bibliotekę, gdzie poznały pracę działu dziecięcego.  Dzieci otrzymały książkę jako prezent i pamiątkę w czasie pasowania na przedszkolaka. Rozpoczęto realizację akcji „Niedziela z książką”. Polega ona na wypożyczaniu książek z przedszkola
i wspólnym jej czytaniu przez całą rodzinę.

Przed nami jeszcze szereg interesujących działań. Niektóre będą niespodzianką dla dzieci. Mamy nadzieję, że przyniosą one efekty. Jesteśmy pewni, że każde dziecko pobudzi zainteresowania czytelnicze. Będzie postrzegało książkę jako źródło informacji i inspiracji do podejmowania różnych działań. Zaspokoi naturalną potrzebę ciekawości, jednocześnie podnosząc swoją sprawność umysłową. Udoskonali wyrażanie własnych emocji. I najważniejsze: będzie postrzegało czytanie książek jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu, w kontakcie z rodzicami.