Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
6 maja 2024
Imieniny obchodzą
Benedykta, Benita, Dytrych, Gościwit, Jan, Judyta, Jurand
Do końca roku zostało
240 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2756
mod_vvisit_counterWczoraj5364
mod_vvisit_counterW tygodniu2756
mod_vvisit_counterW miesiącu27424
mod_vvisit_counterOgółem8159562

Twoje IP: 3.141.244.153
MOZILLA 5.0,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

izbicko_28 kwietnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Franciszka Myśliwca w Izbicku odbył się  XXIII Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Wzięły w nim udział 22 szkoły podstawowe, 15 gimnazjów, 2 szkoły ponadgimnazjalne i 18 przedszkoli. W tej edycji konkursu uczniowie szkół podstawowych przygotowali scenki rodzajowe, a gimnazjaliści wygłaszali monologi. Patronat honorowy nad konkursem objął Urząd Marszałkowski w Opolu, Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich oraz Wójt Gminy Izbicko. Patronat medialny: NTO, Radio Opole, „Strzelec Opolski”, „Gość Niedzielny”, Radio DOXA. W komisji konkursu zasiadały osoby profesjonalnie  związane z kulturą i gwarą Śląska, m.in.: dr hab. Dorota Świtała – Trybek, dr hab. Lidia Przymuszała, ksiądz Manfred Słaboń, Lesław Janicki i inni.

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pokrzywnicy reprezentowała grupa siedmiorga uczniówz klasy V i VI oraz trzy przedstawicielki przedszkolaków, które zdobyły trzecie miejsce w konkursie.

Nasi uczniowie zaprezentowali scenkę „Chrzciny”, w której wykorzystano wiele oryginalnych rekwizytów sprzed kilkudziesięciu lat. Chociaż nie zdobyliśmy żadnej nagrody, te dawne sprzęty wzbudziły zainteresowanie starszych widzów i dziennikarzy. Ramona Kawala udzieliła wywiadu, którego powodem był prowadzony przez nią wózek dziecięcy z lat osiemdziesiątych. Opowiadała pani dziennikarce skąd wzięła eksponaty do występów. Przede wszystkim schowane są w starych domach, w których mieszkały babcie i prababcie. Nadchodzi czas, gdy budynki trzeba wyburzyć lub sprzedać i wtedy znajduje się takie „skarby”, jak pralka „Frania”, kocher, becik.

W „Kurierze Opolskim” z dnia 8 kwietnia można obejrzeć kilka ujęć z występu naszej grupy, a szczególnie postać Ramony, która wygłasza kwestię do swego  „męża”, czyli Rafała: „Dej se pozór, bo nudelkula mom naszykowanoł!”.

W podsumowaniu występów członkowie komisji zwrócili uwagę na to, że aby dzieci swobodnie posługiwały się gwarą, należy przede wszystkim w domach kultywować mowę przodków. Zaproponowali również, aby uwspółcześnić tematykę scenek, co ma pokazać, że gwara się rozwija, a Ślązacy czynnie biorą udział w życiu publicznym.