Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
19 kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz
Do końca roku zostało
257 dni

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj620
mod_vvisit_counterWczoraj2726
mod_vvisit_counterW tygodniu620
mod_vvisit_counterW miesiącu45667
mod_vvisit_counterOgółem4554707

Twoje IP: 3.215.77.193
,

Narodowość Gości

Poland flag 66%Poland
United States flag 8%United States
China flag 2%China
Germany flag 1%Germany
Russian Federation flag <1%Russian Federation

Do wakacji

Miłej nauki :)

W naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem XXI edycji akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji było m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych. Nasz Samorząd Szkolny we współpracy z opiekunami samorządu, podjęli się zbiórki drobnych pieniędzy. W szkole pojawiły się plakaty informujące o akcji, a na stronie internetowej, na portalu Facebook i w dzienniku elektronicznym stosowne ogłoszenia. W akcji udział wzięły przedszkolaki, uczniowie klas I- III oraz klas IV-VIII. Wielu uczniów z naszej szkoły aktywnie włączyło się w zbiórkę pieniędzy. Ze względu na pandemię uczniowie samodzielnie przeliczyli grosze w domu, następnie dostarczyli je do szkoły. Dnia 31.03 .2021 r. opiekunowie akcji zapakowali pieniądze kolejno w trzy paczki i sporządzili protokół ze zbiórki pieniędzy na adres Towarzystwa „Nasz Dom”.

Podczas XXI edycji akcji „Góry Grosza” zebraliśmy 444,63 zł w tym:


7913 szt. - monet 1 gr

3865 szt. - monet 2 gr

2180 szt. - monet 5 gr

747 szt. - monet 10 gr

347 szt. - monet 20 gr

30 szt. - monet 50 gr

4szt. - monet 1 zł

3 szt. - monet 2 zł

2 szt. - monet 5 zł

Za każdy grosik serdecznie dziękuje Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski jak również dziękują dzieciaki z Domów Dziecka.

 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Z okazji obchodów tego szczególnego dnia w naszej szkole przeprowadzono pogadanki na temat autyzmu. Dla solidarności z osobami autystycznymi nasza społeczność szkolna ubrała się w tym dniu również na niebiesko. A dlaczego kolor niebieski? Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. To barwa najczystsza i najzimniejsza, zarazem staje się ona najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Stąd jej skojarzenie z autyzmem. Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem. Należy podnosić świadomość społeczną w kwestii autyzmu, gdyż niestety jest ona w Polsce bardzo niska.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. W Zespole Szkolno Przedszkolnym w Pokrzywnicy, Światowy Dzień Osób z zespołem Downa obchodzono 22 marca. Celem tego święta było uświadomienie, że osoby te mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Na stronie Facebooka pojawiła się szkolna akcja: „skarpetkowe wyzwanie” dzięki której powstał kolaż. Dziękujemy wszystkim chętnym osobom, za udział w podjęciu wyzwania. Jest to piękny wyraz akceptacji, tolerancji, szacunku i wrażliwości na potrzeby osób.

Węgrzy od wieków zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego. 12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uczniowie samorządu przygotowali kolaż dla zaprzyjaźnionej szkoły w Szendehelyi Német Nemzetiségi Általános Iskola .

Los dwóch narodów tu się zespolił,

Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej?

Na pewno wspólne wywalczą cele,

Ująwszy się za ręce.

Fragment napisanego w 1849 r. wiersza Sándora Petőfiego „Armia Siedmiogrodzka” (przekł. T. Fangrat)

choinka_2Dzień przed wigilią udało nam się dostarczyć zebrane artykuły plastyczne, słodycze oraz puzzle do wybranych placówek. Zostałyśmy przyjęte z uśmiechem na twarzy oraz z otwartymi ramionami. Cieszymy się bardzo, że nasza akcja została przyjęta z tak ogromnym entuzjazmem. Wasz odzew był ogromny. Udało nam się zebrać naprawdę mnóstwo darów. Trafiły one do podopiecznych Domu Św. Karola w Koźlu, Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Opolu, a także do Młodzieżowego Centrum Leczenia Nerwic w Zawadzie. Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy otworzyli swoje serca i sprawili radość innym. Wspierając, uczymy się dzielenia oraz wrażliwości na potrzeby innych. Tak niewiele potrzeba, aby wywołać u drugiego człowieka uśmiech na twarzy. Pomaganie ma sens!

zyczliwosc_1Dzień życzliwości w naszej społeczności szkolnej obchodziliśmy w tym roku w poniedziałek 22 listopada. I choć na odległość, ze względu na sytuację i nauczanie zdalne, dzień ten spędziliśmy bardzo miło. Aby podkreślić pozytywne nastawienie, uczniowie w tym dniu ubrali się na żółto. Jest to kolor związany ze słońcem i kojarzy się przede wszystkim z radością, optymizmem, szczęściem, dobrym humorem i jest uważany za kolor energetyzujący. Takie też emocje towarzyszyły nam w ciągu całego dnia.  Nauczyciele stronili w tym dniu od pytań oraz niezapowiedzianych kartkówek. Wszyscy starali się zachować uśmiech na twarzy i być dla siebie mili i uprzejmi. Uczniowie na plastyce oraz, zajęciach z kodowania projektowali i malowali żółte, uśmiechnięte buzie. Został również ogłoszony konkurs na najliczniej ubraną klasę w kolorze żółtym. Ciężko było rozstrzygnąć i wyłonić zwyciężców, ponieważ wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania, za co serdecznie dziękujemy! Dzień ten upłynął w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Należy pamiętać o tym, że codziennie, w różnych sytuacjach powinniśmy być dla siebie uprzejmi i pomocni. Czasami jeden odwzajemniony uśmiech potrafi rozpromienić zwykły, szary dzień.  Bądźmy dla siebie życzliwi nie tylko od święta, ale i na co dzień, przecież to nic nie kosztuje, a potrafi zdziałać cuda.

Samorząd uczniowski mały i duży organizuje akcję zbiórki na święta dla Domu Świętego Karola w Kędzierzynie Koźlu. W tym roku zbieramy puzzle (max do 100 elementów) , kolorowanki, wszelkiego rodzaju kredki, mazaki oraz słodycze. To wszystko można przekazywać do Szkoły w Pokrzywnicy lub Łężcach. Na dary czekamy do 21 grudnia, tak aby prezenty dotarły na czas przed świętami. Za każdą pomoc dziękujemy i liczymy na ogromną mobilizację i wsparcie :) Sprawmy aby u innych pojawił się uśmiech na te święta ! Opiekun małego i dużego SU.

Akcja organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce do 31 maja 2021 roku. Ze względu na pandemię coroczna akcja „Góra Grosza” będzie wyglądała trochę inaczej. Uczniowie i uczennice zbierają u siebie w domu monety. Kiedy będzie można wrócić bezpiecznie do szkoły – uczniowie i uczennice przynoszą grosze z sobą (już wcześniej policzone) i kierują je do opiekuna samorządu, który będzie zliczał końcowe kwoty.  Niech każdy z Was przedszkolak czy ósmoklasista zrobi skarbonkęi oznaczy ją akcją: GÓRA GROSZA!

PRZYŁĄCZCIE SIĘ I RAZEM USYPMY 21. WIELKĄ GÓRĘ GROSZA!

ŻYWA FLAGA NA 11 LISTOPADA


hymn_1We wtorek, 10 listopada uczniowie oraz nauczyciele ZSP w Pokrzywnicy w ramach świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po raz kolejny wzięli udział w akcji MEN ,,Szkoła do hymnu’. W tym roku wszystko jest inaczej, większość uczniów uczy się zdalnie, nie możemy się gromadzić, a jednak tradycji stało się zadość, ponieważ uczniowie wraz z Panią Dyrektor, oraz nauczycielami o godz. 11.11 odśpiewali hymn państwowy ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Był to dla wszystkich czas zadumy, refleksji nad trudną drogą do wolności, nad patriotyzmem i postrzeganiem wolności, mając w pamięci ofiarność i poświęcenie wszystkich walczących. Trzeba przyznać, że uczniowie stanęli na wysokości zadania!

Więcej artykułów…